Во Шведска бараат легализација на “абортусот” за мажи

Објавено на 7 март, 2016 во 09:23

Група либерални млади LUF Väst нуди во законодавството на Шведска да се воведе “легален абортус” за мажите, соопштува локалниот печат.

Идејата е мажите да можат да се откажат од детето до 18-та недела од бременоста на жената.

Групата смета дека “легалните абортус” ќе ja гарантира еднаквоста помеѓу жените и мажите во раните стадиуми на бременоста, давајќи на мажите можност законски да се откажуваат од детето.

При регистрирање на “легален абортус” мажот нема да има обврска да плаќа алиментација за детето ако жената одлучи да го роди, но и нема да има право да го гледа, ако во иднина сака да го направи тоа.

Извор: Локално.мк

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.