Кои се најскапите животни во светот?

Објавено на 16 април, 2021 во 07:51

Most expensive pets

16.04.2021

Некои животни и домашни миленици се толку скапи што треба да се издвојат стотици илјади долари, а има и такви вредни милиони.

Скапите кучиња и мачки за некои не се доволно егзотични, па затоа се одлучуваат за други животни што ги чуваат како домашни миленици.

Според порталот „Wealthy Gorilla“, ова се петте најскапи животни во светот.

Зелениот мајмун – чистокрвен тркачки коњ (16 милиони долари)

На списокот на најскапи миленичиња во светот првото место го зазеде Зелениот мајмун, американски чистокрвен тркачки коњ. Зошто е толку скап? Па, тоа има врска со неговата неверојатна брзина. Тој истрча милја за нешто помалку од 9,8 секунди на својата прва трка. Неговиот татко исто така беше чистокрвен тркачки коњ. Значи, комбинацијата на неговата импресивна брзина и совршената генетика го направија еден од најдобрите коњи во светот, а тој беше продаден на аукција за 16 милиони долари во 2009 година.

Сер Ланселот Енкор – Лабрадор (16 милиони долари)

Кога помислувате на Лабрадор, помислувате на прилично често и прифатливо во однос на цената куче, нели? Па, тоа е обично точно, сепак, Сер Ланселот е мало чудо, па може да бара и астрономска цена. Сер Ланселот Енкор е првото успешно клонирано куче во светот и неговата цена е неверојатни 16 милиони долари.

Мис Миси – крава (1,2 милиони долари)

Ова е прилично необичен избор за домашно милениче. Мис Миси е светски позната крава која се продаде во 2009 година за 1,2 милиони долари. Нејзината цена беше оформена од популарноста и успехот. Добитник е на неколку големи награди и дава 50 проценти повеќе млеко од обична крава. Можеби не е разиграна како некои други домашни миленици, но секако е единствена.

Црвен чистокрвен тибетски мастиф (582 илјади американски долари)

Едно од најскапите кучиња во светот, тибетскиот мастиф, е исклучително редок. Затоа неговата цена е малку луда. Обично, чистокрвен тибетски мастиф се продава за приближно 582 илјади американски долари, сепак, во 2011 година еден редок тибетски мастиф беше продаден за 1,5 милиони долари. Првично одгледувани како чувари кучиња, тие подоцна се мешаа со други кучиња и станаа одлични миленичиња, за оние кои можат да си ги дозволат.

Бели лавчиња (140.000 американски долари)

Ако мислите дека е одлично да имате тигар или лав, што е со „белиот“ лав? Првпат биле забележани во 1938 година во Јужна Африка и овие лавови се резултат на ретка мутација на бојата. Се смета дека мутацијата се должи на рецесивни гени кај двајцата родители. Откако потрошивте околу 140.000 долари на едно бебе лав, веројатно ќе мора да купите и друго, бидејќи тие претпочитаат да не бидат сами.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.