Летувалишта ставени на црвена листа: Објавена новата мапа на ризични места во Европа!

Објавено на 10 јули, 2021 во 17:00

Европскиот центар за превенција и контрола на болести објави ажурирана мапа на Европа. Иако повеќето европски земји се зелени, во две земји се чини дека работите излегуваат од контрола.

ЕЦДЦ објави мапа на Европа, која се ажурира секоја недела со употреба на податоци од четврток во 23:59 часот.

Боите за одделни области се одредуваат со комбинација на бројот на потврдени случаи на инфекција во изминатите 14 дена на 100.000 жители и процентот на тестирана популација.

ECDC е европска агенција со седиште во Стокхолм, а нејзините мапи се исто така индикатор за туристите дали е безбедно да се оди на одредена дестинација.

Добрата вест е дека околните земји се претежно зелени, како и поголемиот дел од Европа, но ситуацијата во Шпанија, Португалија и Франција не е воопшто завидна.

Хрватска

„Хрватска е безбедна дестинација и има големо барање затоа што владата ги постави сите предуслови Хрватска да биде безбедна и на нас е да ја зачуваме оваа ситуација, да се однесуваме одговорно, да ги почитуваме епидемиолошките мерки, да ги задржиме добрите бројки”, рече министерот за туризам и спорт Николина Брњац, додавајќи дека објавата е една од најдобрите можни сезони од почетокот на пандемијата.

Доколку Хрватска остане во зелената зона, туристичките работници веруваат дека до крајот на сезоната би можеле да бидат многу поблиску до рекордната 2019 година отколку што се очекуваше.

Франција ги советува граѓаните да ја избегнуваат Португалија

Франција ги советуваше своите граѓани да ги избегнуваат Португалија и Шпанија ова лето поради брзото ширење на делта сојот на коронавирусот.

„Оние кои сè уште не го резервирале летниот одмор, избегнувајте ги Шпанија и Португалија како дестинации, тоа е совет за претпазливост“, изјави државниот секретар за европски прашања Климент Бон за јавната телевизија Франс 2.

„Ова е препорака на која инсистирам – подобро е да останете во Франција или да одите во други земји… Ситуацијата е многу загрижувачка“, додаде тој, нагласувајќи дека патувањата до тие дестинации се уште се дозволени.

Тој, сепак, спомена дека е можно да се воведат построги мерки во наредните денови.

Португалија на црвената листа

Португалскиот туризам е во незавидна ситуација бидејќи земјата минува низ нов бран пандемија. Во последните неколку дена тие ја преминаа границата од 3.000 нови дневни случаи, што не се случи од почетокот на февруари.

Португалскиот министер за надворешни работи Августо Сантос рече дека загриженоста на Франција е „разбирлива“ со оглед на влошената здравствена состојба во земјата.

Одлуката за воведување полициски час беше донесена минатиот петок и сè уште е на сила во областите со висок ризик, главно во Лисабон и околината и туристичкиот регион Алгарве, на југот на земјата.

Посетителите на рестораните за време на викендите мора да имаат негативен тест или доказ дека биле вакцинирани, а во хотелите ова е услов секој ден.

Шпанија се обидува да ја спаси туристичката сезона

Соочена со големиот пораст на бројот на случаи со корона кај младите, Шпанија сака да ја забрза вакцинацијата на помладата популација со цел да се избегне нов бран на вируси што би ја уништил туристичката сезона.

Со доаѓањето на летото и годишните одмори, се повеќе има студентски забави во кафулиња, дискотеки и апартмани, така што бројот на зарази кај младите излезе надвор од контрола во последните десет дена.

Инциденцата се зголеми на 814 случаи на 100.000 луѓе за 14 дена за млади на возраст од 20 до 29 години, или тројно повеќе од просечната инциденца за целото население (252).

Со цел да се запре зголемувањето на бројот на инфекции кај младите, владата на Каталонија објави дека ќе ги затвори клубовите најмалку 15 дена од викендот. Според официјалните податоци, процентот на оние помеѓу 20 и 29 години кои примиле барем една доза на вакцина е само 14,4 проценти, а меѓу вкупната популација 64,1 процент.

Поради влошената состојба, неколку региони, вклучително и Андалузија и Каталонија, размислуваат за заострување на ограничувањата оваа недела, откако маските на отворено не беа задолжителни од 26 јуни.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.