Доделени Европските Музички Награди!

Објавено на 11 ноември, 2012 во 23:12

За некого разочарување, за некого радост. За некого очекувано, за некого не. Вака би можеле да го опишеме вечерашното случување во Франкфурт, Германија на доделувањето на “Ема“ наградите. И пограј големите и славни имиња како Лејди Гага, Ријана, Кети Пери и други приматот наградени го земаа анонимуси.

 

Со по три награди како најдобри добитници се појавија Taylor Swift со награди за најдобар женски изведувач, најдобар изведувач во живо и награда за најдобар изглед како и Justin Bieber со награди за најдобар машки изведувач, најдобар поп изведувач и награда за најдобар world stage настап.

Со две “Ема“ награди се здобија One Direction, награда за најдобар дебитант и награда за најстраствени фанови.

По една награда добија:

Nicki Minaj – награда за најдобар хип хоп изведувач,

Linkin Park – награда за најдобар рок изведувач,

David Guetta – најдобар електронски изведувач,

Lana Del Rey – најдобар алтернативен изведувач.

Наградата за најдобар спот отиде во рацете на PSY – “Gangnam Style”, додека наградата за најдобра песна ја доби Carly Rae Jepsen – “Call Me Maybe”. Како најдобар MTV push изведувач беше прогласен Carly Rae Jepsen.

Наградата WORLDWIDE ACT ја доби Han Geng, а наградатата MTV GLOBAL ICON ја доби Whitney Houston.

Пејачките Lady Gaga, Rihanna, Katy Perry и покрај многуте номинации но и фаворити за наградите, доколку беа присутни на доделувањето ќе си одеа дома со празни раце, но бидејќи не беа, го направија шоуто не толку интересно и забавно како минатите години.

Особено чудно за годинава беше и тоа што пејачката број еден во светот Beyonce немаше ниту една номинација.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.