Rihanna и Nicki Minaj со најмногу номинации за Америчките Музички Награди (AMA)

Објавено на 20 октомври, 2012 во 12:48

Со по четири номинации, овие две ѕвезди се судрија во категоријата Најдобра поп/рок пејачка .

 

Justin Bieber и One Direction имаат по три номинации, а Kelly Clarkson и Katy Perry по две номинации на престојните Амерички музички награди (American Music Awards). Доделувањето на наградите ќе се одржи на 18 ти ноември, годинава во Лос Анџелес, а ова е целосната листа на номинациите:

Во категоријата Изведувач на годината номинирани се: Justin Bieber, Drake, Maroon 5, Katy Perry, Rihanna. За Најдобар дебитант се борат: J. Cole, fun., Gotye, Carly Rae Jepsen и One Direction. Во категорија за Најдобар пејач – поп/рок се : Justin Bieber, Flo Rida и Pitbull, Usher додека во категорија Најдобра пејачка – поп/рок: Kelly Clarkson, Nicki Minaj, Katy Perry и Rihanna; Најдобар бенд, дуо или група – поп/рок ќе бидат избрани помеѓу: fun., Maroon 5, One Direction и The Wanted.

Во категоријата за Најдобар албум – поп/рок се натпреваруваат: Justin Bieber – Believe, Maroon 5 – Overexposed, Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded и One Direction – Up All Night а, за Најдобар изведувач – рап/хип-хоп: Drake, Nicki Minaj и Tyga.

Номинирани за Најдобар албум – рап/хип-хоп се албумите на : J. Cole – Cole World: The Sideline Story, Drake – Take Care и Nicki Minaj – Pink Friday: Roman Reloaded.

Во  категоријата Најдобар пејач – soul/R&B се натпреваруваат: Chris Brown, Trey Songz и Usher а за Најдобра пејачка – soul/R&B: Beyonce, Mary J. Blige и Rihanna.

Најдобриот албум – soul/R&B ќе биде избран од носачите на звук на Chris Brown – Fortune, Rihanna – Talk That Talk и Usher – Looking 4 Myself.

Во изборот за Најдобар изведувач – алтернативен рок ќе се натпреваруваат : The Black Keys, Gotye и Linkin Park додека во категоријата за Најдобар изведувач – современ рок се номнирани: Adele, Kelly Clarkson и Train. Годинешната титула за Најдобар изведувач – еле/ктронска музика треба да ја понесе еден од номинираните: David Guetta, Calvin Harris или Skrillex.

 

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.