Најчести грешки кои ги правиме со кремите за сончање

Објавено на 13 мај, 2022 во 13:32

Дерматолозите наведоа неколку најчести грешки што луѓето ги прават при употреба на крема за сончање, кои треба да се избегнуваат.

Кремот го нанесувате само кога знаете дека одите надвор

„Кремите за сончање треба да бидат дел од нашата дневна рутина 365 дена во годината. Првата грешка што ја прават луѓето е што нанесуваат крем само кога знаат дека ќе поминат извесно време надвор или на плажа“, изјави Шерил Густафсон, главен дерматолог на Универзитетот Емори и портпарол на Здружението за рак на кожа.

Сончевите зраци доаѓаат во контакт со нашата кожа и во други ситуации, на пример кога возите автомобил или седите покрај прозорец, па и тогаш е потребно да нанесете крем за да се заштитите. За да кремата за сончање стане дел од вашата дневна рутина, Густафсон ве советува да започнете да користите лосиони за лице и тело кои содржат одреден заштитен фактор.

Не нанесувате доволно крем

Густафсон истакнува дека доволна количина на крема за сончање е приближно иста со топка за голф. Таквата количина е доволна за целото тело. Сепак, истражувањата покажуваат дека повеќето луѓе користат само 25 до 50 проценти од таа количина.

Користете лосион со истечен рок на траење

Пред да ставите лосион или крема за сончање, проверете го датумот на истекување. Истечените креми нема да ве заштитат доволно бидејќи хемикалиите што ги содржат се деактивираат по некое време. Кремата за сончање е ефикасна околу три години доколку се чува правилно.

Користете спреј за сончање

Иако се чини попрактично, спрејот можеби не е најдобрата опција. Експертите за безбедност на извештаите на потрошувачите се загрижени за можните несакани ефекти по вдишување на честички од спрејот, особено кај децата. Тие советуваат прво да го испрскате спрејот на вашата рака, а потоа да го истриете по телото.

Прескокнувате одредени места

Не е доволно да се нанесува кремот само на рацете, нозете, градите и грбот. Д-р Густафсон наведува дека кремот треба да се нанесува и на ушите, скалпот, усните и стапалата за да се намали ризикот од развој на рак на кожата, според The ​​Healthy.

Може да користите и мелем за усни со заштитен фактор, а треба да го нанесувате на секои 90 минути до два часа.

Го нанесувате кремот откако ќе влезете во базен/море

Подобро би било да ја ставате кремата додека сте се уште дома бидејќи на тој начин кожата има доволно време да ја апсорбира кремата. Ова е клучно за кремот да ве заштити од УВ зрачење.

Нанесувате крем само наутро

Дерматолозите советуваат да го ставате кремот на секои два часа кога сте изложени на сонце, а не само наутро.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.