Ова се најсреќните земји во светот

Објавено на 21 јули, 2021 во 11:45

Скандинавија е сè уште најсреќното место во светот затоа што, според последниот Светски извештај за среќа, трите скандинавски земји ги држат првите три места.

И покрај пандемијата, преваленцата на среќа во последната година не се промени значително во споредба со претходните . Според резултатите од традиционалното истражување на Галуп, во комбинација со индикатори за развој, првите три места на списокот на најсреќни земји во светот ги заземаат Финска, Исланд и Данска. Финска доби оценка 7,89 во опсег од нула до десет Истражувањето беше спроведено во пролетта 2020 година, откако светот беше погоден од епидемија на коронавирус.

Швајцарија го подобри својот резултат за две места во споредба со 2019 година и се проби на четвртото место. Првите десет се следат Холандија, Шведска, Германија, Норвешка, Нов Зеланд и Австрија.

Интересно е што Германија ја подобри својата позиција за десет места во споредба со претходниот извештај. Од земјите надвор од европскиот континент, само Нов Зеланд беше во топ 10, додека Канада падна на петнаесеттата позиција. Соединетите држави се искачија од 19-то на 14-то место.Тајван е најдобро рангиран во Азија, на 19-то место, а во Африка, Нигерија, на 59-то место.

Србија е на 42-то место со резултат 6, а од земјите од поранешна Југославија, најдобра е Хрватска – на 23-то место, со резултат 6,51 и Словенија – на 26-то место со резултат 6,46.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.