Папагали танцуваат и се бакнуваат: Прекрасна „кореографија“ која ќе ве воодушеви (видео)

Објавено на 1 ноември, 2022 во 12:30

На социјалните мрежи неодамна беше објавено необично видео од прекрасни папагали како танцуваат. Сив и зелен папагал стојат еден спроти друг на горниот дел од кафезот. Во еден момент само се гледаат, а потоа започнува нивната „кореографија“.

Прво, едниот папагал се наведнува кон другиот до тој степен што практично лежи пред него, додека вториот папагал го бакнува со клун по главата. Потоа синхронизирано се оддалечуваат еден од друг и повторно ги повторуваат истите движења.

Еден корисник на Редит понуди објаснување за ваквото однесување: „Мислам дека тоа е делумно нормално социјално однесување и делумно научено од нивните сопственици. Танцувањето е вообичаено за овој вид, но овие „бакнежи“ не се. Тоа е веројатно мал ритуал што го виделе од нивните сопствениците, па решиле да го одглумат“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.