Почина Жан Пол Белмондо

Објавено на 6 септември, 2021 во 17:45

Легендарниот француски актер Жан Пол Белмондо почина на 88-годишна возраст.

Потсетуваме, тој во текот на животот беше познат како голем заводник, а особено беше „слаб“ на помладите жени.

Белмондо е роден на 9 април 1933 година, во предградието на Париз, а неговиот татко Пол Белмондо, син на сиромашни Италијанци од Сицилија, бил успешен скулптор кој добил неколку важни француски уметнички награди за време на неговиот живот.

Тој започна да тренира фудбал и бокс на рана возраст, а веќе на 16 -годишна возраст дебитираше на аматерската боксерска сцена и го нокаутираше својот противник во првото коло. Сепак, неговата љубов кон филмската уметност многу брзо ќе го оддалечи од спортскиот ринг.

– Добивате многу удари во рингот, често силни, болни и непријатни, а вашата кариера е кратка. Ударите се тешки и во актерството, но барем имате шанса да останете во играта подолго – објасни Белмондо во својата автобиографија „30 години и 25 филмови“, која ја виде светлината на денот во 1963 година.

Неговата прва шанса дојде кога доби улога во филмот „До последниот здив“ на култниот француски режисер Jeanан-Лук Годар. Филмот беше објавен во 1960 година и имаше огромен успех, и кај критиката и кај публиката.

Белмондо дури беше номиниран за престижната британска награда БАФТА, а соработката со славниот режисер, еден од најважните претставници на францускиот „нов бран“, ја означи неговата кариера засекогаш.

Успехот на овој филм ги отвори вратите на француската и светската кинематографија за тогаш 26-годишниот Белмонд, и тој започна да добива улоги во достигнувањата на режисерите како Клод Шаброл, Питер Брук, Жак Дипон, Франсоа Трифо и Виторио де Сике.

Иако не беше класичен убавец од типот на Холивуд, Жан Пол Белмондо беше миленик на понежниот пол, а нивната наклоност растеше сe повеќе, како и славата на овој актер.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.