Потрага по Клеопатра: Археолозите во Египет на прагот на откритието на векот?

Објавено на 10 ноември, 2022 во 12:58

Откриен е тунел скриен под древниот египетски храм Тапозирис Магна или „Големата гробница на Озирис“, кој може да доведе до одамна изгубената гробница на последниот египетски фараон, Клеопатра.

Тунелот издлабен во карпи, кој го нарекуваат „геометриско чудо“, се протега на повеќе од 1,4 километри, е висок околу два метри и се вели дека наликува на прекрасниот тунел Еупалинос на грчкиот остров Самос, кој е почитуван како еден од најважните инженерски достигнувања на класичниот свет.

Археологот Кетлин Мартинез од Универзитетот во Сан Доминго е убедена дека Клеопатра и нејзиниот љубовник Марк Антониј биле закопани во храмот и дека тунелот би можел да биде патот до ова откритие.

Мартинез рече дека има еден процент шанса кралицата да биде погребана таму, а ако била, тоа би било „најважното откритие на 21 век“.

Тапосирис Магна е град во Египет основан од фараонот Птоломеј II Филаделф помеѓу 280 и 270 година п.н.е.

Нејзината позиција на кракот на сега исушеното корито на езерото Мареотис сугерира дека можеби имало улога во трговијата меѓу Египет и Либија.

Името значи „голема гробница на Озирис“ и веројатно потекнува од големиот храм.

За време на ископувањата во 2020 година, тим археолози пронашол мумија со златен јазик, кој бил облечен поради верувањето дека мртвите ќе разговараат со Озирис во задгробниот живот.

Се верувало дека храмот во градот бил последното почивалиште на Клеопатра.

Археологот верува дека Клеопатра, откако Марк Антониј се самоубил по поразот од Октавијан и пред неговото самоубиство, направила детални планови тие двајца да бидат погребани таму.

Мартинез претходно изјави за National Geographic:

„Клеопатра преговарала со Октавијан за да ѝ дозволи да го погреба Марк Антониј во Египет. Сакала да биде погребана со него затоа што сакала да ја реконструира легендата за Изида и Озирис. Вистинското значење на култот на Озирис е да по нивната смрт, боговите ќе и дозволат на Клеопатра да живее со Антониј во друга форма на постоење, така што тие ќе имаат вечен заеднички живот“.

Мартинез сега можеби е на вистинскиот пат бидејќи открила тунел кој се наоѓа на длабочина од околу 13 метри под храмот.

Екипите кои работеле на локацијата пронашле дел од тунелот кој бил потопен под медитеранската вода, низа керамички садови и слично, како и правоаголен блок од варовник, но и „ќорсокак“.

Истражувачкиот тим верува дека темелите на храмот Тапосирис Магна, кој се наоѓа во близина на древната египетска престолнина Александрија, исто така се под вода поради најмалку 23 земјотреси што го погодиле египетскиот брег помеѓу 320 и 1303 година.

Мартинез открила и неколку важни артефакти во храмот, вклучувајќи монети со слики и имиња на кралицата Клеопатра, Александар Велики и неколку обезглавени статуи, како и статуи на божицата Изида.

Клеопатра, честопати позната како првата славна личност во светот, била последната од долгата низа птолемејски владетели на Египет – потомок на Александар Велики.

Таа владеела од 51 п.н.е. до 30 п.н.е. – до денот кога умрела.

Клеопатра станала Клеопатра VII, кралица на Египет, по смртта на нејзиниот татко, Птоломеј XII, а нејзиниот брат во исто време станал крал Птоломеј XIII – браќата и сестрата владееле со Египет под формална титула маж и жена.

Со цел да добие поддршка кај древниот египетски народ, Клеопатра била прогласена и за ќерка на Ра, египетскиот бог на сонцето.

Во 48 п.н.е., користејќи ги своите заводливи и дипломатски способности, таа успеала да го привлече Гај Јулиј Цезар на своја страна во династичкиот конфликт и на тој начин да ја обезбеди својата моќ над Египет.

Таа му родила на Цезар син. По смртта на Цезар, таа го завела цезаровиот генерал и поддржувач Марк Антониј, на кого му родила деца и на чија страна ќе се бори во војната против Октавијан.

По битката кај Актиум во 31 п.н.е. Октавијан го окупирал Египет и го направил римска провинција.

Клеопатра наводно извршила самоубиство и со неа независната египетска држава исчезнала за неколку векови.

Со неа се поврзуваат многу афери и теории на заговор, а таа важи за најпознатата и најубавата владетелка во египетската историја.

Инспирирала многу песни, драми, слики, книги, филмови, драми и ТВ серии. Елизабет Тејлор е сигурно најпознатиот филм Клеопатра.

Клеопатра се засолнила во мавзолеј што сама го нарачала, што довело до гласини дека извршила самоубиство.

Се вели дека Антониј умрел во рацете на Клеопатра откако фатално се избодел себеси, пред и таа да се самоубие – наводно дозволувајќи си да биде касната од отровна змија.

Октавијан се вратил во Италија каде што станал првиот римски император, додека Клеопатра и Антониј биле погребани во Египет.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด