Потрага по Клеопатра: Археолозите во Египет на прагот на откритието на векот?

Објавено на 10 ноември, 2022 во 12:58

Откриен е тунел скриен под древниот египетски храм Тапозирис Магна или „Големата гробница на Озирис“, кој може да доведе до одамна изгубената гробница на последниот египетски фараон, Клеопатра.

Тунелот издлабен во карпи, кој го нарекуваат „геометриско чудо“, се протега на повеќе од 1,4 километри, е висок околу два метри и се вели дека наликува на прекрасниот тунел Еупалинос на грчкиот остров Самос, кој е почитуван како еден од најважните инженерски достигнувања на класичниот свет.

Археологот Кетлин Мартинез од Универзитетот во Сан Доминго е убедена дека Клеопатра и нејзиниот љубовник Марк Антониј биле закопани во храмот и дека тунелот би можел да биде патот до ова откритие.

Мартинез рече дека има еден процент шанса кралицата да биде погребана таму, а ако била, тоа би било „најважното откритие на 21 век“.

Тапосирис Магна е град во Египет основан од фараонот Птоломеј II Филаделф помеѓу 280 и 270 година п.н.е.

Нејзината позиција на кракот на сега исушеното корито на езерото Мареотис сугерира дека можеби имало улога во трговијата меѓу Египет и Либија.

Името значи „голема гробница на Озирис“ и веројатно потекнува од големиот храм.

За време на ископувањата во 2020 година, тим археолози пронашол мумија со златен јазик, кој бил облечен поради верувањето дека мртвите ќе разговараат со Озирис во задгробниот живот.

Се верувало дека храмот во градот бил последното почивалиште на Клеопатра.

Археологот верува дека Клеопатра, откако Марк Антониј се самоубил по поразот од Октавијан и пред неговото самоубиство, направила детални планови тие двајца да бидат погребани таму.

Мартинез претходно изјави за National Geographic:

„Клеопатра преговарала со Октавијан за да ѝ дозволи да го погреба Марк Антониј во Египет. Сакала да биде погребана со него затоа што сакала да ја реконструира легендата за Изида и Озирис. Вистинското значење на култот на Озирис е да по нивната смрт, боговите ќе и дозволат на Клеопатра да живее со Антониј во друга форма на постоење, така што тие ќе имаат вечен заеднички живот“.

Мартинез сега можеби е на вистинскиот пат бидејќи открила тунел кој се наоѓа на длабочина од околу 13 метри под храмот.

Екипите кои работеле на локацијата пронашле дел од тунелот кој бил потопен под медитеранската вода, низа керамички садови и слично, како и правоаголен блок од варовник, но и „ќорсокак“.

Истражувачкиот тим верува дека темелите на храмот Тапосирис Магна, кој се наоѓа во близина на древната египетска престолнина Александрија, исто така се под вода поради најмалку 23 земјотреси што го погодиле египетскиот брег помеѓу 320 и 1303 година.

Мартинез открила и неколку важни артефакти во храмот, вклучувајќи монети со слики и имиња на кралицата Клеопатра, Александар Велики и неколку обезглавени статуи, како и статуи на божицата Изида.

Клеопатра, честопати позната како првата славна личност во светот, била последната од долгата низа птолемејски владетели на Египет – потомок на Александар Велики.

Таа владеела од 51 п.н.е. до 30 п.н.е. – до денот кога умрела.

Клеопатра станала Клеопатра VII, кралица на Египет, по смртта на нејзиниот татко, Птоломеј XII, а нејзиниот брат во исто време станал крал Птоломеј XIII – браќата и сестрата владееле со Египет под формална титула маж и жена.

Со цел да добие поддршка кај древниот египетски народ, Клеопатра била прогласена и за ќерка на Ра, египетскиот бог на сонцето.

Во 48 п.н.е., користејќи ги своите заводливи и дипломатски способности, таа успеала да го привлече Гај Јулиј Цезар на своја страна во династичкиот конфликт и на тој начин да ја обезбеди својата моќ над Египет.

Таа му родила на Цезар син. По смртта на Цезар, таа го завела цезаровиот генерал и поддржувач Марк Антониј, на кого му родила деца и на чија страна ќе се бори во војната против Октавијан.

По битката кај Актиум во 31 п.н.е. Октавијан го окупирал Египет и го направил римска провинција.

Клеопатра наводно извршила самоубиство и со неа независната египетска држава исчезнала за неколку векови.

Со неа се поврзуваат многу афери и теории на заговор, а таа важи за најпознатата и најубавата владетелка во египетската историја.

Инспирирала многу песни, драми, слики, книги, филмови, драми и ТВ серии. Елизабет Тејлор е сигурно најпознатиот филм Клеопатра.

Клеопатра се засолнила во мавзолеј што сама го нарачала, што довело до гласини дека извршила самоубиство.

Се вели дека Антониј умрел во рацете на Клеопатра откако фатално се избодел себеси, пред и таа да се самоубие – наводно дозволувајќи си да биде касната од отровна змија.

Октавијан се вратил во Италија каде што станал првиот римски император, додека Клеопатра и Антониј биле погребани во Египет.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.