Потребни се маски на летовите иако мерките за коронавирусот се олабавени

Објавено на 16 мај, 2022 во 11:08

Патниците кои летаат кон и од Германија сепак ќе мора да носат маски за време на летот и покрај олеснувањето на епидемиските мерки во Европската унија, соопшти во понеделникот германското Министерство за внатрешни работи.

FFP2 или медицинските маски мора да се носат за време на качување, слетување и за време на летот.Патниците можат да ги соблечат маските само за да јадат или пијат. Децата под шест години се ослободени од правилото за носење маски.Министерството објасни дека правилото за носење маски е во согласност со новите препораки на ЕУ.

Од понеделник, EASA и Европскиот центар за превенција и контрола на болести повеќе не предлагаат носење маски на аеродромите и воопшто на авионите.

Но, ако се потребни маски на местото на поаѓање или дестинација, тие мора да се носат за време на летот.Обврската за носење маски во авионите и возовите на национално ниво во Германија останува на сила до 23 септември. Маските се задолжителни и во локалниот автобуски и железнички превоз.

Олабавувањето на епидемиолошките правила на ниво на ЕУ не значи дека маските повеќе не се неопходни на сите летови. Ryanair, најголемата нискобуџетна авиокомпанија, објави листа од 15 земји-членки на ЕУ, каде што законите сè уште наметнуваат обврска за носење маски за да се спречи ширењето на вирусот.

Покрај Германија, овие земји вклучуваат популарни туристички дестинации како што се Шпанија, Грција, Португалија и Италија.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.