Правила кои треба да ги почитувате како турист во Катар

Објавено на 18 ноември, 2022 во 12:28

Светското првенство во фудбал започнува во недела и ќе трае до 18 декември 2022 година во Катар. Доколку сте меѓу страствените фанови кои ќе го следат во живо или едноставно сакаат да знаат различни интересни факти за дестинации ширум светот, споделуваме со вас неколку корисни информации за оваа далечна и многу богата земја, пишува Punkufer.hr.

Иако зафаќа само 11.571 квадратни километри на Арапскиот Полуостров, благодарение на големите нафтени ресурси, Катар е една од најбогатите земји во светот. Просечната плата е околу 4.000 евра, па не чуди што трошоците за живот се прилично високи. За литар бензин треба да потрошите само половина евро, но за други работи ќе треба да потрошите многу пари. Шолја капучино во ресторан чини околу 5,5 евра, кутија цигари околу 7, додека ручекот за две лица чини околу 50 евра. За месечно изнајмување на гарсоњера во центарот на градот треба да издвоите околу 1.700 евра.

Алкохолот е забранет на повеќето места

Пијанството на јавни места во Катар се казнува со високи парични казни и затвор. Но, во пресрет на фудбалскиот шампионат, властите олабавија некои правила во однос на консумирањето алкохолни пијалоци. Алкохол не може да се купи во продавници, туку само во одредени ресторани, хотели и барови кои имаат посебна дозвола.

Пред и по натпреварите – но не и за време на нив – ќе може да се купи пиво на стадионот на кој ќе се играат фудбалските натпревари. Во Доха ќе биде организирана специјална фан зона каде ќе се служи алкохол за оние над 21 година. Секогаш треба да носите пасош или друг официјален документ што може да ја докаже вашата возраст. Надлежните истакнаа дека цената на пивото ќе се движи од 10 до 20 евра за чаша.

Строго забранета употреба на канабис и некои лекови против болка

Катар е една од најрестриктивните земји кога станува збор за нелегалните дроги. Забрането е поседување, продажба и употреба на канабис, па дури и на некои лекови против болки и смирувачи кои се издаваат без рецепт. Неуспехот да се почитуваат овие правила може да доведе до строги казни – од депортација до години зад решетки.Проверките на аеродромот ќе бидат исклучително детални, затоа однапред проверете што можете да понесете со себе, особено ако страдате од одредени здравствени проблеми.

Јавното покажување на наклонетост не е добра идеја

Иако во оваа земја е забрането соживот меѓу маж и жена кои не се во брак, невенчаните хетеросексуални парови сепак ќе можат да ја делат хотелската соба за време на Светското првенство. За секс меѓу двајца хомосексуалци се казнува затворска казна од една до три години. Не се препорачува јавно прикажување на нежност на улица, без разлика на брачниот статус и сексуалната ориентација.

Подгответе се за топло време

Светското првенство во Катар е првото во историјата кое не се одржува во мај, јуни или јули. Поради екстремно високите температури, настанот беше одложен за ноември и декември. Времето во овој дел од годината е попријатно, но сепак со високи температури – во просек меѓу 21 и 26 Целзиусови степени. За да им го олеснат престојот на странците во земјата, локалните власти поставија климатизери на отворено – на улици, стадиони итн.

Внимателен избор на облека

Веб-страниците за туризам во Катар сугерираат жените и мажите да покажат почит кон локалната култура и да избегнуваат облека што открива премногу кожа. Од посетителите се бара да изберат облека што ги покрива рамената и колената на јавни места, особено при посета на владини згради, трговски центри и слично. Од друга страна, во хотелите покрај базенот е вообичаено да се видат луѓе во оскудна облека како што се костими за капење.

Почитувајте ги културните разлики

Во Катар однесувајте се како што би сакале туристите да се однесуваат кога ќе дојдат кај нас. Бидете љубезни во сите ситуации, почитувајте ги културните разлики, не ширете лажни гласини за земјата на социјалните мрежи и зборувајте со почит за кралското семејство. Имајте предвид дека пцуењето и покажувањето среден прст, особено кога им се обраќате на полицајци или други владини службеници, може да резултира со одведување во полициска станица. Не се ракувајте со луѓе од спротивниот пол, освен ако тие прво не ви ја пружат раката. Избегнувајте фотографирање луѓе без претходна дозвола, како и фотографирање на воен персонал и верски места.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.