Шангај ќе се отвори на 1 јуни и ќе го врати животот во нормала

Објавено на 16 мај, 2022 во 11:23

Заменик-градоначалникот Зонг Минг, говорејќи на дневната онлајн прес-конференција, го откри распоредот за враќање во нормала за 25 милиони жители на градот.

Шангај работи на повторно отворање и овозможување обновување на нормалниот живот од 1 јуни, рекоа градските власти, откако случаите на коронавирус надвор од областите на карантин беа елиминирани во 15 од 16 области во градот.

Заменик-градоначалникот Зонг Минг, говорејќи на дневната прес-конференција, го претстави враќањето на нормалниот распоред за 25 милиони жители на градот кои се фрустрирани од повеќе од шест недели затворање и неконзистентни пораки за тоа кога можат да продолжат со нормална работа и живот.Властите во Шангај ја прогласија епидемијата на градот под контрола, но исто така нагласија дека нивната цел ќе биде да спречат враќање на инфекциите до 21 мај, што значи дека многу ограничувања ќе останат во сила.

Елиминацијата на случаи надвор од областите на карантин е клучен услов за продолжување на нормалниот живот според строгата кинеска политика нулта COVID-19.Градот планира постепено да ги зголемува домашните летови и железничките услуги, а супермаркетите, продавниците и аптеките повторно ќе бидат отворени во понеделник.

Забраната за движење во Шангај, заедно со мерките за СОВИД во голем број други кинески градови, ја загрози втората по големина економија во светот и ги наруши глобалните синџири на снабдување.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.