Утре последно затемнување на крвавата месечина до 2025 година

Објавено на 7 ноември, 2022 во 13:44

Ретко затемнување на „крвавата месечина“, последно до 2025 година, ќе се случи утре, 8 ноември, и ќе биде видливо од речиси целиот свет.

Овој спектакуларен астрономски феномен е познат како „крвава месечина“ поради чудната црвеникава нијанса што месечината ја добива и може да се набљудува без специјална опрема.

Следното целосно помрачување на месечината нема да се случи пред 13-14 март 2025 година (во зависност од тоа каде се наоѓате), пишува порталот ScienceAlert.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.