Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ajkula fin

Повеќе американски телевизии денеска пренесоа видео од храбриот потег како и од воодушевеноста на корисниците на социјалните мрежи од видеото во кое пливачот на плажата „Кејп Хенлопен“ во американската држава Делавер, фаќа ајкула со голи раце и ја држи устата.

Видеото е објавено од Рејчел Фостер, а видеото наскоро стана вирално и забележа 200.000 прегледи на Фејсбук и ТикТок. Фостер го опиша она што го виде:

– Сите почнаа да викаат: „Ајкула, ајкула, сите излегувајте од вода. Сè беше толку лудо, како во филмот„ Ајкула “- рече Фостер.

Таа истакна дека околу 20 лица биле на плажа во моментот кога пливачот ја зграпчил ајкулата. Како што објасни таа, човекот што се гледа во видеото не е лицето кое ја фатило ајкулата.

Откако неговиот пријател ја фатил ајкулата, човекот влетал во водата и ја отворил вилицата на ајкулата за да ја извади куката, а потоа ја пуштил.

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново