Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

indonezija1

Најегзотичните овошја се продаваат на овие чамци. Вистинска сензација која ќе ве воодушеви.

Неверојатен број на чамци, повеќе од 500 кои се „стегаат“ еден до друг, преполни со овошје и зеленчук, најживописни бои и текстури на кои индонезиските жени од селото Лок Баитан ги продаваат своите производи го прави едно од најголемите пловечки пазари на светот.

Жените кои продаваат од чамците се облечени во живи бои – сина, розова, портокалова така што го комплетираат целокупниот колоритен пејсаж кој претежно го сочинуваат лимони и други вдови цитруси, разни видови на банани, ананас, дињи и лубеници, манго, авокадо, кокосови ореви, гуава, каки, кумват, киви, краставици и разни видови на зелен зеленчук.

Иако тоа е само пазар, овој видик делува спектакуларно и егзотично и веруваме деа би било неверојатно чувството да се посети еден ваков вид на пловечки пазар.

Покрај пловечкиот пазар во Индонезија, доста е познат (иако не колку него) и пловечкиот пазар во Бангок кој е редовна сензација на туристите кои го посетуваат Тајланд.

indonezija2 fin

indnezija3

indonezija4

 

 

 

SEMM baner MK

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

С О О П Ш Т Е Н И Е  З А  Ј А В Н О С Т

            Општина Велес ја информира јавноста дека, третото авионско тертирање против комарци ќе го изврши на ден 14 август (петок) 2020 год. во периодот од 0500 до 0630 часот. Доколку временските услови не дозволуваат авионско прскање истото ќе се изврши наредниот ден, 15 август (сабота) 2020 год.

            Границата, на третирањето е: Езеро Младост, с. Отовица, месност Јарбош, по течението на Вардар од север од с. Башино село низ Велес, се до вливот на реката Бабуна и с. Горно Караслари. На запад границата започнува од населбата Превалец, преку населбата Керамидна кон фабриката „Киро Ќучук“ и с. Горно Оризари.

Со третирањето ќе биде опфатено целото градско и приградско подрачје, како и целото течение на реката Вардар на овој потег. И оваа година ќе се третира рекреативниот центар Езеро Младост со непосредната околина.

Се известуваат пчеларите во времето на третирање и 3-4 часа потоа да ги затворат кошниците со пчели, заради можноста од влијание на средството со кое се врши третирањето врз безбедноста на пчелните семејства.

           

                                                                                    Градоначалник

                                                                                    на Општина Велес,

                                                                                    Аце Коцевски

 
   
   
   
   

Најново