Не фрлајте ја пепелта – еве за што можете да ја користите во домот

Објавено на 7 ноември, 2022 во 14:12

Бидејќи пепелта од дрво се суши, можете да ја користите за чистење на маснотиите од порозните површини како што се цементот и асфалтот. Посипете ја пепелта на дамката и оставете ја неколку минути, а потоа само изметете ја.

 1. Како ѓубриво
  Ако се греете на дрва, можете да заштедите и на ѓубриво. Со оглед на тоа дека пепелта се произведува со согорување на растенијата, таа содржи 13 основни елементи за нивниот раст. На пример, поради недостаток на калиум, зеленчукот е почувствителен на суша, мраз, болести и штетници, а пепелта од дрво е одличен извор на калиум, калциум и елементи во трагови. Затоа користете го во градината и посипете го на земја пред да засадите нешто.
 2. Чисти метал и стакло
  Пепелта е малку абразивна и идеална за полирање на метал и заматено стакло. Измешајте чаша пепел и малку вода во паста. Облечете ракавици и раширете го, на пример, на стаклото на шпоретот на каминот. Оставете го да отстои неколку минути и потоа исплакнете.
 3. Апсорбира масло во гаражата и патеката
  Бидејќи пепелта од дрво се суши, можете да ја користите за чистење на маснотиите од порозните површини како што се цементот и асфалтот. Посипете ја пепелта на дамката и оставете ја неколку минути, а потоа само изметете ја.
 4. Ги брка мравките
  Мравките не сакаат пепел од дрво и не е доволно токсичен за да ги убие. Ако имате мравјалник во дворот, посипете го со куп пепел од дрво. Мравките ќе се евакуираат и ќе се преселат на друга локација.
 5. Полира сребрени садови
  Крпата со која ќе ги полирате сребрените садови намокрете ја со вода, но да биде само малку влажна, па потопете ја во малку пепел од дрво. Среброто истријте го со крпа и за кратко време ќе блесне како ново. Покрај тоа, ќе ги отстрани сите дамки од старите сребрени садови или накит.
 6. Ги чисти раните
  Пепелта од дрво е добар антисептик и ако се стави преку рана може да ја дезинфицира. Исто така, постојат студии кои покажуваат дека може да го забрза времето на заздравување на ткивата. Дефинитивно корисно е да го имате во комплетот за прва помош.
Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.