Дали е подобро бескофеинското кафе?

Објавено на 17 мај, 2021 во 10:41

Нема конкретни докази дека бескофеинското кафе е поштетно од обичното, дури може да се каже дека има позитивно влијание на здравјето. Прва предност е што содржи некои важни микроелементи, како магнезиум, калиум и витамин Б3.

Тоа го намалува ризикот од дијабет тип 2, дисфункција на црниот дроб, проблеми со централниот нервен систем, како и со кардиоваскуларниот систем.

Бескофеинското кафе, како што му кажува самото име, не содржи кофеин кој е одговорен за предизвикување на нервоза, аритмија, бесоница. Затоа добро е да ги ограничите количините на обично кафе и да почнете да пиете бескофеинско.

Ова кафе е богато со антиоксиданси, со што го намалува ризикот од сериозни заболувања. Бескофеинското кафе е добро за луѓето кои уживаат во мирисот и вкусот на кафе, но не можат да го пијат обичното од здравствени причини.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.