Дали вашиот мобилен телефон брзо загрева? Еве ги причините…

Објавено на 30 септември, 2022 во 10:32

Кога телефонот загрева премногу, неговите компоненти може да бидат оштетени. Повеќето модерни телефони ќе ве известат и дури ќе преземат мерки на претпазливост кога ќе загреат, но некои постари модели можеби нема.

Кога вашиот телефон е премногу жежок, батеријата ќе се испразни побрзо. Процесорот ќе работи бавно и вашите апликации се со поголема веројатност да укочат. Се испостави дека некои батерии на телефонот дури и експлодирале во такви услови.

Ако користите мобилен телефон и забележите дека е премногу жежок, еве неколку причини поради кои може да се случи вакво нешто:

– осветлувањето е многу јако,

– користете премногу апликации одеднаш,

– користете апликација што го преоптоварува системот,

– Поставките на уредот не се оптимизирани.

– уредот е поврзан со Wi-Fi или Bluetooth,

– маската спречува правилна вентилација на уредот.

Ако уредот се загрева дури и ако не го користите, постојат неколку причини за ова:

– апликацијата работи во позадина,

– Вашиот полнач е оштетен.

– Имате вирус.

Што да направите кога уредот загрева премногу?

Ако уредот се загрее, треба веднаш да го исклучите. Ако мобилниот телефон бил на полнач, исклучете го од полначот и извадете го капакот. Ставете го мобилниот пред вентилатор додека не се излади доволно за да може повторно да го користите.

После тоа, треба да го рестартирате уредот, да го намалите осветлувањето на најниската можна опција.

Може да преземете одредени мерки на претпазливост за да спречите прегревање на уредот:

– Користете само програми и апликации што се одобрени од официјални извори.

– Пазете се од малициозни и непроверени апликации.

– избришете апликации, документи и друга содржина што не ви се потребни или не ги користите.

– Никогаш не отворајте скокачки реклами бидејќи тие обично содржат тројанец.

– Не изложувајте го уредот директно на сончева светлина или други извори на топлина.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.