Што да јадеме според хороскопскиот знак, за да бидеме здрави?

Објавено на 30 април, 2014 во 07:37

Еве што треба да јадеме според знакот, за да бидеме здрави.

Овен

Овенот е мисловен знак, кој управува со главата. Најдобра храна за мозокот се житарните култури, малку месо, риба во доволна количина, храната од пченица. Тонизаторите се излишани и сите пијалоци треба да се исклучат. Последното усвојување на храната треба да биде најмалку 2 часа пред спиење.

Бик

Бикот треба да знае дека не смее да се употребува зачинета храна, која доведува до дебелење. Храна од скроб и брашно исто не се препорачуваат. Алкохол може да се употребува умерено, со исклучок на пиво. Сокот од лимон е корисен за грлото.

Близнаци

Ова е мисловен знак на кој е потребна секаква мозочна храна, која помага во изградбата на нервните клетки и за зголемувањето на хемоглобинот. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно во умерено количество. Пожелно е да се консумираат овошје и млеко и да се избегнуваат тешки храни.

Рак

Хранливата исхрана кај луѓето под знакот на рак треба да е особено добра при што ќе се избегнува храна која предизвикува гасови или печење на стомакот. Алкохолот и пивото се непожелни. Многу е корисна чаша студена вода на гладно пред спиење. Не се препорачува храна од животинско потекло, најдобра диета се рибите, житариците, млекото. Најмногу штетни се слатките.

Лав

Ова е витален знак. Најдобра диета е онаа која ја подмладува крвта и го зголемува бројот на црвени зрнца. Треба да се избегнува зачинета и возбудувачка храна и цврсто да се држи до редовни, хармонични навики. Се препорачува вегетаријанска исхрана.

Девица

Диетата е особено важна, ако исхраната е редовна, а самата храна добро подготвена. Неопходно е да се конзумира овошје, млеко и се што ја регулира работата на цревата, но во умерено количество. Производи кои ги вознемирува цревата, да се избегнуваат и да се јаде само едноставна, добро подготвена храна.

Вага

На луѓето од овој знак им е потребна лесна диета: риба, дивеч, млеко. Секоја храна која содржи шеќер, скроб, и бирен слад, треба да се избегнува. Добри за исхрана се житните производи и јајцата, а употребата на алкохолот да се исклучи. Студената вода е одличен пијалок наутро после и навечер пред спиење.

Скорпија

Скорпионот треба да избегнува зачинета, возбудувачка и мрсна храна. Најдобра диета е онаа која помага за зајакнување на крвта: млеко, житни култури, но во никој случај животински производи и алкохол.

Стрелец

Нервниот и цилкулаторниот систем имаат исклучително значење за овој знак, затоа и токму таква диета треба да се препорачува која ги зајакнува. Дозволено е познато количество храна од животинско потекло, но алкохол не се препорачува. Лесните појадоци во попладневните часови се подобри од обилно јадење. Многу корисна е прошетката по вечерата, но последното јадење мора да биде неколку часови пред да си легнете.

Јарец

Поради студената природа на овој знак се препорачува масна исхрана, како и храна која дејствува на крвта и го зголемува бројот на црвените крвни зрнца. Може да се пие пиво во умерени количини, потребни се различни јадења и пијалоци кои ги стимулираат природните функции на телото.

Водолија

За овој знак е потребна диета која го поддржува мозокот и нервите, а исто така и храна која помага за циркулација на крвта. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно, за општото здравје да се користи риба, млеко и житни растенија.

Риби

За рибите треба крајна внимателност и умереност, зашто многу видови храна им штетат. Треба да се избегува алкохол, да бидат умерени во храната и пиењето. Потребно е да консумирате риба, млеко, храна од пченица и секакви јадења кој ја зајакнуваат крвта.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.