НАСА објави фотографија од Јупитер направена со телескопот Веб

Објавено на 20 јули, 2022 во 10:55

Откако вселенскиот телескоп Џејмс Веб нè почести со слики од длабока вселена, маглини и јата на галаксии оваа недела, НАСА објави неверојатна фотографија од Јупитер направена од телескопот за време на тестирањето.

Кога тимот на Џејмс Веб го калибрирал инструментот, тие го фотографирале Јупитер за да видат дали може да се користи за набљудување на блиските небесни објекти како Месечината и астероидите, како и други елементи како прстените на планетите. Одговорот не само што е потврден, туку и телескопот ги надмина очекувањата, пренесува tportal.hr.

Фотографијата направена од блиско-инфрацрвената камера на телескопот (NIRCam) јасно ги покажува посебните појаси на гасниот гигант, како и неговата месечина Европа. Големата црвена дамка е исто така совршено видлива, иако изгледа бела поради начинот на обработка на сликата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.