Што гостите најчесто крадат од хотелите?

Објавено на 2 јануари, 2013 во 12:50

Од хотелите ширум светот годишно исчезнуваат стотици милиони долари – колку што и чинат тони крпи, перници и ќебиња, сапуни и бањарки. Ова се само најчестите “сувенири” кои гостите ги носат дома.

Дознајте што друго спаѓа во омилените детали од хотелските соби кои “исчезнуваат”.

Златна риба

Во медиумите е забелажан случај на англиски туристи кои краделе златни рипки од ексклузивен хотел

Цел инвентар

Еден брачен пар е фатен на дело како во Англија изнесува цел инвентар од хотелската соба – од мебел до сите апарати.

Теписи

Истражување во Велика Британија покажала дека во “секојдневните кражби” често страдаат и теписите. Специјален детал преставува и хотелската Библија, која во Америка може да се најде во секоја соба.

Чешми

Тушевите, чешмите, завесите,  закачалките често добиваат нозе во светските хотели.

Пенкала

Чест предмет на кражба се и пенкалата, перниците и други материјали со логото на хотелот.

Светилки и батерии

На листата на работи кои исчезнуваат од хотелските соби се светилките, мини пеглите, па дури и батериите од далечинските управувачи.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.