Нова технологија: Научници создадоа „ултра бела“ боја што може да заштеди енергија

Објавено на 19 април, 2021 во 07:47

bela boja 3453 678x381

19.04.2021

Научниците во САД развија боја која е значително „побела од моментално белата боја“. Новата, „ултра бела“ боја е таква бидејќи содржи бариум сулфат, кој се користи и за производство на фото-хартија и козметика.

Тестовите спроведени од истражувачите на Универзитетот Пердју во Индијана врз нивната „ултра бела“ боја покажаа дека таа рефлектира повеќе од 98 проценти од сончевата светлина. Тоа, велат научниците, може да помогне во заштеда на енергија и борба против климатските промени, со помош на таканаречените ладни бели покриви, пренесува Би-Би-Си.

Според главниот истражувач проф. Ксиулин Руануа, белите бои во комерцијалната продажба рефлектираат помеѓу 80 и 90 проценти од сончевата светлина.

– Ако ја користевте нашата боја за да покриете површина на покривот од околу 93 квадратни метри, претпоставуваме дека може да добиете моќ на ладење од 10 киловати. Тоа е помоќно од климатизерите што ги користат повеќето куќи, рече тој. Во Њујорк неодамна се обоени повеќе од 10 милиони квадратни метри покриви со бела боја. Калифорнија веќе ги ажурираше градежните прописи за промовирање на таканаречените „ладни“ покриви. Нивните придобивки сè уште се истражуваат, но студиите покажаа дека тие можат да ги намалат енергетските потреби и да создадат пониски температури на околината.

Мите Јаначков

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.