Нов опасен тренд на ТикТок може да предизвика крварење на главата (ВИДЕО)

Објавено на 8 октомври, 2021 во 17:48

ТикТок веќе две години е најпопуларната социјална мрежа меѓу помладата популација, а она што најмногу ги привлекува е можноста преку ноќ да стекнат голема популарност.

Во желбата да бидат славни, корисниците на TикТок, од ден на ден, се користат нови предизвици и трендови кои честопати се несоодветни, но и опасни по живот.

Децата обично им одговараат, мислејќи дека со овој гест ќе бидат омилени на мрежите, но и во општеството.

Последниот во низата опасни трендови го сними фризер кој ја влече косата на клиентот до тој степен што може да се слушне пукањето на скалпот.

Видеото го гледаа повеќе од 1,7 милиони луѓе, а најмладите веднаш истрчаа да го пробаат.

Експертите, како и компанијата TикТок, предупредија на опасноста од овој тренд, нагласувајќи дека пукањето на скалпот може да доведе до повреди.

Што е пукање на скалпот?

„Оваа постапка го одделува скалпот од черепот, и тоа е всушност причината зошто се слуша пукањето“, објаснува пластичниот хирург д -р Ентони Jохнон.

Некои корисници на ТикТок кои го пробаа овој тренд тврдат дека пукањето на скалпот им ги решило главоболките и мигрената како и дека не гледаат ништо лошо во тоа.

“Ве молиме, не го правете тоа! Може да се повредите и да предизвикате крварење на главата”, предупредува д-р Ентони.

Дерматолозите исто така укажуваат на последиците што може да ги предизвика овој опасен тренд.

“Загрижен сум дека ова ќе го оштети фоликулот, односно живиот дел од косата. Пукањето на скалпот може да предизвика воспаление и да создаде лузни”, предупредува дерматологот Мона Гохара.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.