Овие модни додатоци дури и наједноставниот стајлинг ќе го подигнат на повисоко ниво

Објавено на 5 јануари, 2023 во 11:57

Малите нешта навистина прават разлика, а во модниот свет оваа изрека првенствено се однесува на аксесоари кои се способни и наједноставниот стајлинг да го подигнат на ново ниво. Модната платформа Stylight откри кои додатоци ја одбележаа најмногу изминатата година, но и кои ќе бидат во тренд во наредните месеци.

Големи чанти

Трендот на мали и навидум непрактични чанти се чини дека одекна на модната сцена, бидејќи побарувачката за такви модели на Stylight последен пат достигна врв во јануари 2022 година.

На нивно место на листата на трендови оваа година, очигледно, нивното место ќе го заземат попрактични големи модели. Веројатно најпознатите и најфотографираните на модната недела, модели се чантата „Сен Лоран“ и „Прада“, кои беа многу барани оваа година.

Беретка

Капата има свој моден момент во годината. Сме ги виделе во речиси секоја боја и материјал. И додека тие најверојатно ќе продолжат да бидат трендовски додаток следната година, јасно е дека го достигнаа својот врв минатиот јули. Од друга страна, Stylight забележа голем пораст на интересот за беретките како симбол на францускиот стил на облекување, предвидувајќи дека тие ќе продолжат да бидат во тренд и во новата календарска година. Во последните два месеци забележавме зголемување на интересот за пребарување на беретки за 392 отсто, најверојатно поради популарноста на серијата на Нетфликс „Емили во Париз“, чија трета сезона пристигна на стриминг сервисот на 21 декември.

Очила за сонце

Сакани и омразени на модната сцена, не можеме да негираме дека спортските очила за сонце беа повеќе од популарен додаток во летната сезона. Поделените мислења веројатно беа причина за врвот на интересот за овие модели на Stylight, кој беше снимен во август 2022 година. Во следните месеци, по популарност тие би можеле да бидат заменети со модели со големи димензии, моделирани по верзиите од почетокот на милениумот.

Храбар накит

Во годината што опаѓа, трендовскиот накит беше нежен и рафиниран, со акцент на слоевитоста. Но, се чини дека овој тренд исчезнува со врвните пребарувања на самиот почеток на 2022 година. Бидејќи трендовите често одат до крајности, се чини дека оние за накит во 2023 година ќе бидат сосема различни. Од впечатливи нараквици со манжетни до големи ланчиња, накитот XXL е познат по тоа што е жежок тренд во изработката. Предвидуваме дека клучните зборови за накит во 2023 година ќе бидат „групни“ и „блинг блинг“ бидејќи интересот за пребарување за овој стил на накит е зголемен за 16 проценти во последните два месеци.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.