Овој напиток го чисти организмот

Објавено на 3 јуни, 2021 во 11:07

За вишокот килограми, особено за оние околу стомакот, често ги обвинуваме „мрзливите“ црева кои го спречуваат согорувањето на мастите и елиминацијата на нечистотиите од организмот.

Здрав коктел со суви сливи и обидете се овој пијалок да го консумирате навечер и наутро на празен стомак.

Потребни состојки:

– 6 сливи

– 2 лажици овесни снегулки

– 1 лажица ленено семе

– 1 лажичка какао                 

– 300 мл кефир/јогурт

Подготовка:

Прелијте ги сувите сливи со 100 мл вода. Кога ќе зоврие водата оставете ги да отстојат 10 минути. За тоа време ставете ги овесните снегулки, меленото ленено семе и какаото. Додадете 300 мл јогурт или кефир.

Сливите ситно исецкајте ги и додадете ги во мешавината, а потоа ставете го пијалокот во фрижидер да отстои преку ноќта. Конзумирајте го наутро на празен стомак. По желба можете да додадете и цимет. Овој пијалок го забрзува метаболизмот, а исто така има поволно влијание и врз кожата, косата и ноктите.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.