Пет причини зошто треба секојдневно да јадете мандарини

Објавено на 12 октомври, 2022 во 13:20

Богати се со витамин Ц, го штитат нашиот имунитет во сезоната на настинки еве зошто треба секојдневно да ги консумирате мандарините.

1. Тие се добри за витка линија

Како идеално овошје за јакнење на имунитетот и одржување витка линија, мандарината со својот состав е слична на портокалот – обилува со витамин Ц и А, фолна киселина и калиум, а тука се и витамините од групата Б, калциумот, магнезиумот, цинкот, бакарот и железото.

2. Го намалуваат лошиот холестерол

Истражувањата покажале дека кожата на мандарината содржи хранливи состојки кои ефикасно го намалуваат „лошиот холестерол“.

3. Ја спречуваат дебелината

Научниците од Универзитетот Вестерн Онтарио откриле дека хранливите состојки скриени во мандарините го спречува дебелеењето, како и нудат заштита од дијабетес тип 2 и артериосклероза. Станува збор за болести кои се одговорни за појава на срцев, но и мозочен удар.

4. Тие се идеални за подготовка на оброк

Мандарината е овошје што можете да го користите и во разни јадења, особено во свежите овошни салати. Сокот од мандарина можете да го користите и во подготовка на јадења како тестенини, но и во подготовка на колачи. Исто така, сокот од мандарина можете да го искористите и при подготовка на јадења со пилешко и риба.

5. Мандарините можете да ги искористите и за кожата

Од мандарините можете да направите и маска за лице за здрав и блескав изглед на кожата. Земете четири парчиња мандарина, отстранете ги семките и изматете ги во блендер со една лажица јогурт и една лажичка мед. Нанесете на лицето и вратот и оставете да делува од 10 до 20 минути. Добро измијте го лицето, а маската можете да ја користите два пати неделно ако имате мрсна кожа и еднаш неделно ако имате сува или нормална кожа.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.