Што се случува со телото ако пешачите 60 минути дневно?

Објавено на 12 септември, 2022 во 10:36

Одење е одлична форма на вежбање. Тоа е добро за здравјето и може да помогне во губење на тежината.

Многу луѓе не сметаат дека одењето е доволно ефикасна вежба во споредба со другите форми на вежбање. Но, пешачењето навистина може да биде корисно, а во продолжение ви објаснуваме што ќе се случи со вашето тело доколку 60 минути пешачење дневно стане дел од вашата рутина.

Потрошувачка на калории
Едноставноста е карактеристика што го прави пешачењето привлечна активност за многумина, особено за оние кои сакаат да согорат дополнителни калории. Се разбира, бројот на потрошени калории зависи од повеќе фактори, особено од вашата тежина и брзината на одење.

Ќе наведеме неколку примери:

Човек од 55 килограми што оди со просечна брзина од 4,8 км/ч за еден час ќе согори 193 калории. Со иста брзина, човек од 68 килограми ќе согори 238 калории.

Со брзина од 5,6 km/h овие луѓе ќе внесат 237, односно 292 калории на час, а доколку забрзаат до 6,4 km/h, ќе внесат 275, односно 340 калории.

Просечната брзина на одење е 4,8 km/h, а колку побрзо одите и колку сте потешки, толку повеќе калории ќе согорите. Други фактори кои ќе влијаат на потрошувачката на калории се теренот, температурата на воздухот и вашата возраст и пол.

Губење на тежина

Во секој случај, пешачењето по еден час дневно ќе ви помогне да согорите калории и на крајот да изгубите тежина. Во едно истражување спроведено на 11 жени со просечна тежина, по 6 месеци одење со брзо темпо, секоја од нив изгубила во просек по 7,7 килограми или 10 отсто од почетната телесна тежина.

Постепено ја зголемувале брзината и времето на одење, но додека не достигнале 30 минути пешачење, слабеењето било незначително, што покажува дека времетраењето на пешачењето може да се поврзе со слабеење.

Прекумерно хранење

Секако, пешачењето ќе биде многу поефикасно доколку го комбинирате со здрава исхрана, што е потврдено со неколку студии.

Колку килограми можете да изгубите ако пешачите еден час дневно?

За да изгубите тежина, едно лице мора да троши помалку калории отколку што троши. Често се наведува дека околу половина килограм телесна маса одговара на 3500 калории. Намалувањето на дневниот внес за 500 калории е соодветно за повеќето луѓе кои сакаат да ослабат. Дел од овој дефицит можете да постигнете со пешачење по еден час дневно, а можете постепено да ги намалувате внесените калории.

Во зависност од внесот на калории, дефицитот од 500 калории дневно, пишува Healthline, може да доведе до губење на тежината од 0,2 до 0,9 килограми неделно.

Не заборавајте дека пешачењето е поврзано и со неколку други здравствени придобивки покрај губењето на тежината, вклучително и подобрување на расположението и квалитетот на животот, како и намален ризик од срцеви заболувања и дијабетес.

Како да започнете со одење?

Лесно е да ја направите оваа едноставна вежба дел од вашата секојдневна рутина. Ако сте почетник, важно е да започнете полека, а потоа постепено да го зголемувате темпото и времетраењето на прошетката.

Чекор по чекор и ќе го достигнете посакуваниот час дневно благодарение на кој ќе ја одржувате саканата тежина и ќе го одржувате здравјето. Што се однесува до опремата, најважни се удобните тениски чевли.

За да не ви здосади пешачењето, што често се случува со каква било активност, редовно менувајте ја рутата, носете друштво, слушајте музика, наградете се за успехот…

За да изгубите тежина, запомнете дека мора да го зголемите интензитетот на вашето одење за да согорите што повеќе калории. Кога ќе дојде време, можете да носите и тегови во вашите раце.

Како заклучок, пешачењето е одлична форма на вежбање. Идеален е за почетници, но и за сите останати, а еден час пешачење дневно ќе ви помогне да ослабете, пишува Дневник.хр.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.