Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kav miting

„Дојде време да и вратам нешто на Македонија. Таа секогаш била моја инспирација. Дојде време да им кажеме дека им дојде крајот. Нашиот почеток е нивен крај“ – ова меѓу другото го рече пред кавадарчани на предизборен митинг кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордан Силјановска-Дафкова, барајќи ја нивната поддршка. Се осврна на лошите политики на актуелната власт. Порача дека со нејзиниот избор за претседател државата ќе си го најде европското место, овде во Македонија.

„За да се биде командант на вооружените сили треба да се мерат зборовите. Актуелната власт заборава да ја облечи армијата. Ние таа лекција ја знаеме. Правото и правдата се нашата страна. Ако нашите војници жнеат успеси надвор, мора да им посветиме поголемо внимание. Во советот за безбедност ќе назначам вистински професионалци. Ќе ставам крај на партизираните  институции“ рече Силјановска – Дафкова и обвини дека од ЕУ стандардите во земјава стандарди биле само корупцијата и криминалот.

SiljanovskaЈа критикуваше власта за промената на името. Кажа дека е против изборот на претседател на државата во собрание, но и бојкотот на изборите според неа не бил решение. Смета дека било лошо цела власт да биде контролирана од една партија.

„Економијата неможе да цвета, ако нема правна држава. Сега европски во Македонија живеат само еден грст луѓе собрани околу власта“ нагласи кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

 Сите денеска зборуваат за Вардар, а јас сум сигурна дека Стојанче Стоилов нема да рече Северна Македонија – рече Силјановска-Дафкова и додаде дека покрај спортската дипломатија ќе се развива и културна дипломатија, бидејќи некогаш уметноста, филмот, науката, можат да сторат многу повеќе од многу амбасадори и конзули.

mickovski

Пред кавадарчани се обрати и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Побара поддршка за Силјановска – Дафкова, а упати и бројни критики на адреса на актуелната власт. Одговарајќи на транпарентот кој беше поставен пред општинскиот комитет Кавадарци, дека „Гога не е ВМРО-ДПМНЕ“ истакна дека таа била многу поголема вмровка од нив, бидејќи секогаш кога било потребно била на браникот на татковината.

Мицковски пред кавадарчани рече дека е сигурен во победата на претседателските избори, а потоа победа и на предвремени парламентарни избори.

„Тој процес започнува со победа на 21 април, потврда на таа победа на 5 мај. А потоа организирање на предвремени парламентарни избори, рече  Мицкоски.

ВМРО-ДПМНЕ вечерва предизборен митинг одржа и во Неготино, Демир Капија, а кандидатот за претседател се сретна и со жители на Росоман.

Ангел Данов

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.