Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

feni zaev

„Фени индустри е двигател на македонската економија. Успешно заврши стечајната постапка во ова компанија. Овде се вработени над 1000 лица“ рекоа меѓу другото при денешната посета во комбинатот за производство на фероникел, премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев.   Посетата беше искористена за запознавање со досегашната инвестиција на швајцарската Ѓи-сол. 

„ Еуроникел е повторно денеска една успешна приказна и го задржува приматот што го имаше долги години како најголем извозник на фероникел  од Северна  Македонија  и двигател на македонската  економија. Можеме слободно да констатираме дека се надминати сите кризи и затекнатите проблеми и повеќе не постои ризик од банкрот,  со кој вистински се соочуваше компанијата. Вработените  се задоволни и добиваат плата која ја надминува просечната нето плата во државата. Долговите се исплаќаат, се отвораат нови работни места и компанијата продолжува да извезува на странскиот  пазар  и да влегува во нови инвестициски процеси“ рече Заев  и нагласи дека во Еуроникел индустри во моментов има 1000 вработени и соработува со 200 локални компании.

Вицепремиерот Кочо Анѓушев нагласи дека кавадсаречкиот комбинат е вистинското место од каде можело да се даде одговор за скептиците од каде биле 624-те милиони евра директни странски инвестиции, притоа посочувајќи дека само 100 милиони евра се инвестиција во овој комбинат.

„ За човек кој доаѓа од стопанството вистинска среќа е да се види дека фабрика која можеше да се протвори во старо железо  повторно да работи и да види среќни работници и да виде како тече метал. Се стави крај на една голгота на сите вработени, но не само на вработените туку и на сите добавувачи и комапнии кои  работат со Фени. “ изјави Анѓушев, притоа упатувајќи благодарност до сите институции за како што рече, успешно завршената стечајна постапка.

Со гордост можеме да кажеме дека ја движиме македонската економија во вистинска насока, рече Анѓушев и додаде дека не прават стиропор економија,  туку  економија на реални бројки.

Од менаџментот на компанијата најавија дека ќе работат на зголемување на производството, на отворање на нови работни места. 29 илјади денари е просечната плата во кавадаречки Фени, информира директорот Ѓерасим Кујунџиев, нагласувајќи дека и тие се соочуваат со недостаток од стручен кадар иако интересот за вработување е огромен.

Ангел Данов

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново