Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

TablaOJOKavadarci

25.03.2021

Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог до Основниот суд во Неготино против 22 годишен жител на Неготино за сторени кривични дела: „ Затајување“ од член 239 став 3 во врска со став 1 и „Лажно пријавување на кривично дело“ од член 366 став 4 од Кривичниот законик.

Обвинетиот на 7 декември 2020 година противправно за себе присвоил подвижни предмети – пари во износ од 75.800 денари кои му биле доверени нему , како лице вработено во оштетеното правно лице.

Тој бил вработен како касиер за исплата на добивки во гимнастичарски клуб „Соколи тим“ од Неготино.

Наредниот ден, на 8 декември 2020 година во 9:30 часот, обвинетиот во полициска станица во Неготино лажно пријавил, иако знаел дека кривичното дело не е сторено, дека врз него две непознати лица извршиле разбојништво, кога му одзеле парични средства во висина од 75,800 денари што биле во сопственост на правното лице и му нанеле телеси повреди.

Убавка Јаневска

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

web baner kozuvcanka 300x250 Duma

 
   
   
   
   

Најново