Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

policijashetaci fin

31.03.2020

Секторот за внатрешни работи Велес,поради не почитување на воведениот полициски час, ноќеска привел тројца граѓани во Велес, пет граѓани во Кавадарци или вкупно осум граѓани. Против нив ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Во времетраење на полицискиот час нема „шетачи“ само во Неготино.

Според податоците на СВР Велес заклучно со денешниот ден, 31 март, во Велес во самоизолација се 122 граѓани, во Каварадци бројката изнесува 127 и во Неготино 104 или вкупно 353 граѓани.

Во споредба со изминатиот викенд бројката на непочитувачи на полицискиот час и забраната за движење е помала. Во двата дена, саботата 29 и неделата 30 март, во полициската станица во Велес биле приведени 12 граѓани, фатени на улица, во Кавадарци 1 и во Неготино 15 или вкупно 28 граѓани.

Изминатиот викенд статистиката на СВР Велес покажува дека во самоизолација од „Ковид 19“, на територијата што ја покрива овој Сектор за внатрешни работи, биле вкупно 353 граѓани. По градови податоците се следни: 125 граѓани во Велес, 129 во Кавадарци и 37 во Неготино./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново