Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Авиони на НАТО алијансата, во соработка со воздухопловството на Војската на Црна Гора, од денеска ќе почнат редовно да патролираат по црногорскиот воздушен простор со цел негова заштита.

По тој повод, и по повод првата годишнина на членство на Црна Гора во НАТО, ќе биде организирана вежба за приземјување на „летала-сметала“, пренесува РТЦГ.

Како што се наведува во соопштението на црногорскато министерство за одбрана, заштитата на воздушниот простор е еден од најзначајните облици на дирктна корист од членството на Црна Гора во НАТО, а Црна Гора од сојузниците ќе добие поддршка за заштита на воздушниот простор, низ мисијата на НАТО која е од неборбен карактер.

Мисијата на контрола на воздушниот простор ткн. air policing) има за задача да го штити небото на своите сојузници кои немаат свои воздушни сили, а ширум Европа постојат неколку вакви мисии.

Авиони на Италија и Грција, кои ќе патролираат над Црна Гора, од 2009 година го штитат воздушниот простор на Албанија, додека Белгија, Холандија и Луксембург заеднички го штитат својот воздушен простор.

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.