Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

avstralija fin

По божикните празници, Австралија ја погоди топлински бран, со температури до 49 Целзиусови степени.

Во западниот дел на Австралија се прогнозираат температури над 47 степени, а прогласена е и опасност од пожари. Истовремено, жешкото време е прогласено за штетно по здравјето и издадени се бројни предупредувања за квалитетот на воздухот, објави „Гардијан“.

Се очекува екстремните горештини да се задржат до Нова Година.

Националната канцеларија за метеорологија извести дека во Марбл Бар измерени се 49,1 степени, што е највисока температура во тоа местото од 1895 година, од кога се води евиденција за температурите. Воедно, тоа е само 1,6 степени помалку од највисоката температура регистрирана во Австралија, каде во 1960 година во Однанта без измерени 50,7 степени.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново