Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

masonskaloza fin

Низ целиот свет масоните се една од најголемите мистерии на новото доба. За многу од светските моќници отсекогаш се зборувало дека припаѓаат на различни масонски ложи, а една од омилените теории на луѓето кои сакаат завери е таа и дека британската кралица е шеф на масоните во Англија.

Сепак, тоа не е точно. Големиот мајстор на масонската ложа во Велика Британија е роднина на кралицата, принцот Едвард, војводата од Кент. Принцот Едвард и кралицата Елизабета се братучеди по татковците.

Таткото на кралицата, кралот Џорџ и таткото на принцот Едвард, принцот Џорџ биле браќа, и двајцата биле деца на кралот Џорџи Петти и кралицата Мери.

Историјата ги пишува со исто име, Џорџ, бидејќи таткото на кралицата, принцот Алберт, го зел името Џорџ кога бил крунисан за крал.

Војводата од Кент е роднина на кралското семејство и преку својата мајка, принцезата Марина од Грција и Данска, која била роднина со принцот Филип, роден како принц на Грција и Данска.

Едвард е масон веќе 55 години, а само во 2017 година обработил 20 ангажмани поврзани со слободното ѕидарство. На масонската ложа се придружил по повик на грофот од Скарборг кој тогаш бил големиот мајстор.
И сопругот на кралицата Елизабета, принцот Филип, се наоѓа во екипата. Тој е член на ложата веќе 67 години.

Пет британски крала во минатото биле членови на масонските ложи. Најпознат од нив, се разбира, е таткото на кралицата Елизабета.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново