Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

mamut2 fin

Последниот влакнест мамут угина пред повеќе од 4.000 години, но праисториските џинови никогаш не беа заборавени, благодарение на археолозите кои ги пронајдоа нивните остатоци. Мамутите би можеле повторно да се вратат на Земјата, доколку научните експерименти се покажат како успешни.

Научници од Јапонија тврдат дека направиле голем чекор кон оживување на мамутите – изумрен вид на животно кое нема директен потомок. Тие направиле трансплантација на клетки земени од остатоци од мамут и ги ставиле во глушец, а потоа кај глушецот биле забележани позитивни биолошки активности.

Клетките беа земени од 28.000 години стар мумифициран труп на влакнест мамут, наречен Јука, кој беше пронајден на Сибир во 2010 година. Животното, кое умрело кога имало само седум години, е еден од најдобро зачуваните примероци на мамут за кои знаеме дека постојат.

Тимот научници извади примероци од ткива од мускулите и сржта на животното, кои ги опиша како „добро сочувани“. Потоа, тие одвоија клеточни остатоци за потребите на експериментот и ги ставија во матката на женка-глушец со цел да се формира јајце-клетка.

mamut1 fin

Значајните оштетувања на клетките извадени од мамутот придонесоа кон неуспешниот втор чекор од експериментот – практично оплодување на јајце-клетката, но научниците и понатаму се оптимисти дека клетките од ова праисториско животно можат да се реконструираат и регенерираат.

„Имаме долг пат пред нас, но ова претставува значаен исчекор напред во полето на оживување на мамутите. Сакаме да продолжиме со проучување на клетките и остатоците, бидејќи веруваме дека ова откритие може да биде уште поголемо доколку успееме да ги регенерираме клетките“, изјави Кеи Мијамото, главниот автор на истражувањето.

Последната популација на влакнести мамути живеела на Земјата пред 4.000 години, отприлика во истиот период кога се изградени пирамидите во Гиза, Египет. Не постои научно објаснување за изумирањето на мамутите, но постојат податоци дека климата на Земјата едноставно не била на нивна страна, покрај тоа што тие постојано биле мета на ловци од човечкиот род.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Општина Велес ја известува јавноста дека, започнувајќи од понеделник, 24 февруари 2020 година, Друштвото за производство, промет и услуги „Стентон Градба” ДОО с. Долно Оризари – Битола, врз основа на склучен Договор со Јавно претпријатие за државни патишта, ќе започне со изведба на градежни активности на местото викано „Цуцка”, во близина на манастирите Св. Ана и Св Димитрија.

За време на градежните работи за санација на свлечиштето (одронот) на регионалниот пат Велес – Градско (транзитен дел низ Велес), сообраќајот ќе биде времено изменет.

Општина Велес апелира до учесниците во сообраќајот, како и до сите жители кои гравитираат кон овој дел од градот, за внимателно управување со моторните возила и движење на пешаците и почитување на поставената вертикална сигнализација (сообраќајни знаци и дополнителни информативни табли).

Со почит,

Општина Велес

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново