Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

papagal fin

Сивиот африкански папагал Хуго од Сплит има повеќе од 10.000 следбеници на социјалните мрежи. Неговиот сопственик вели дека тој чека сите во куќата да заспијат, а потоа почнува да имитира ѕвонење на телефон, па ги буди.

Хуго има четири години, знае повеќе од 2.000 зборови со кои формира реченица. На гостите често им открива какви лекови му користат домаќините, од сите бара храна, особено кикиритки и потоа кажува кој и колку спие.

Тој во исто време е и хулиган и галениче, тврдоглав и послушен. Многу е друштвен и не се плаши од никого, освен од едно еднооко плишено зајаче, кое, наместо некогашните милиња, лежи над телевизорот. Всушност, овој зајак е единствената гаранција дека телевизорот ќе остане неоштетен.

„Мојот пријател го доби, но не можеше да го чува во тој период, па јас го купив од него. Тогаш имаше девет месеци. Хуго најмногу се дружи со мајка ми Мара. Таа му е се’, тој се угледува на неа, ја „гњави“ и постојано го имитира нејзиниот глас и ги повторува нејзините реченици. Секогаш знае кога таа зборува на телефон, кога оди да пие кафе кај соседите или во продавница. Знае и кога ја боли главата, тогаш станува потивок но и понатаму шепоти дека ‘Мара ја боли главата‘“, кажува неговиот сопственик Андрија Гудељ, професионален војник кој решил зборливите епизоди на својот папагал да ги објавува на Јутјуб.

 

 

SEMM baner MK

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново