Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

varenapcenka fin

Освен што е вкусна, популарната пченка е и многу здрава, но кога ја готвиме, сите правиме една грешка – од дршката ја отстрануваме пченкарната свила, оние “влакна” кои речиси невозможно е сите да се излупат.

Еве зошто со пченката треба да ја јадете и свилата:
– Спречува формирање на камења во бубрезите
– Делува како природен диуретик и ја стимулира елиминацијата на вишокот течности од телото
– Го намалува шеќерот во крвта и нивото на холестерол
– Изобилува со калиум, кој го елиминира згрутчувањето на крвта

Ако не можете да јадете пченкарна свила заедно со пченка, консумирајте ја на следниов начин: одвоете ја од пченката и варете ја во малку вода. Процедете ја, па кога ќе се излади, испијте како чај.

Чај од пченкарна свила не се препорачува на бремени жени, бидејќи може да дојде до предвремени контракции.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново