Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

imunitet fin

6.05.2020

Добриот имунитет е отпорност на организмот на различни болести, а со тоа и добро здравје. Иако во нашите аптеки секојдневно има сè повеќе препарати за зајакнување на имунитетот, народните лекови не ја губат својата популарност и значењето во овој процес.

Тоа е разбирливо бидејќи ниеден синтетички препарат од аптека не може да ги замени природните производи кои се лесно достапни и многу ефикасни во лечењето на разни болести.

Подгответе два витамински рецепти кои ви ветуваат секојдневно здравје за целото семејство

1.Детска витаминска бомба во тегла
Потребни состојки:
 100 гр суво грозје
 150 гр ореви
 100 гр бадеми
 кора од 2 лимона
 100 гр суви кајсии
 100 гр суви сливи
 250-300 гр мед

Начин на подготовка:

Во машина за мелење месо сомелете ги: сувото грозје, оревите, бадемите и лимоновата кора. Во смесата додајте сок од два лимона, чијашто кора претходно сте ја сомлеле. Промешајте. Потоа додадете ги сувите сливи и сувите кајсии. Промешајте. На крај додајте мед и повторно промешајте. Оставете ја смесата да отстои на темно место 1-2 дена.

За деца постари од 3 години: 1 лажичка дневно, а за повозрасни деца 1-2 лажички дневно. Теглата со витамини чувајте ја во фрижидер.

2. Витаминска бомба за возрасни
Потребни состојки:
  200 гр суви кајсии
  200 гр суви сливи
  200 гр суви смокви
  200 гр ореви
  1 лимон
  50 мл ракија
  250 гр мед

Начин на подготовка:

Сувото овошје и лимонот заедно со кората сомелете ги во машина за мелење месо. Во смесата додајте мед и ракија и промешајте. Теглата чувајте ја во фрижидер.
Земајте по 1 супена лажица пред секој оброк.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново