Ве советуваме што треба да знаете за дијабетесот (ФОТО и Аудио)

Постојат два видови на дијабетес: ДИЈАБЕТЕС ТИП 1 тој се нарекува и инсулин зависен дијабетес или младешки дијабетес или шеќерна болест која се јавува на млада возраст и истиот е последица на недостаток на инсулин. ДИЈАБЕТЕС ТИП 2 познат како инсулин независен дијабетес. Истиот се јавува кај возрасни луѓе, или стабилна шекерна болест како последица […]

12 октомври, 2021

Д-р Ѓоргиевски: Совети за препознавање на срцева слабост, најчеста причина за смрт во светски размери

Срцева слабост во основа не е права вистинска дијагноза која вашиот лекар би Ви ја поставил. Имено срцевата слабост е состојба и е последица од други дијагнози или болести кои го оштетиле до тој степен вашето срце што тоа повеќе не ги задоволува секојдневните Ваши активности.

10 октомври, 2021

Како да го намалите стресот

ЛЕКУВАЊЕ ПСИХОСОМАТСКО ЛЕКУВАЊЕ Стресот можете да го намалите и со помош  на биофидбек  утврдуваќи го изворот на стресот и управуваќи со своите физички и психички  реакции. Биофидбекот олабавува  одредени мускули, ја менува електричната активноста на мозокот. ИСХРАНА Бидејќи кога сте под стрес исхраната често се занемарува  вложете дополнителни напори за да имате урамнотежен исхрана- многу […]

4 октомври, 2021

Калинката поседува неверојатно количество на антиоксиданти

Калинката позитивно влијае на  здравјето. Освен што е богата со витамини и минерали, таа поседува  и неверојатно количество антиоксиданти. Истражувањата покажуваат дека сокот од калинка има два до три пати поголемо количество  антиоксидантски потенцијал од  истото количество зелен чај или црно вино. ЛЕКОВИТИ СВОЈСТВА Во 100 грама зрнца од калинка има 12% од препорачаната дневна […]

4 октомври, 2021

Трите нови производи на медопроизводителот Најдовски од Велес, уникатни пријатели на имунолошкиот систем

Тоа што е особено значајно за неговите три нови производи како путер од лешници со мед, од бадеми со мед и кикирики со мед е што тие не можат да се произведат во домашни услови. Според граѓаните што веќе ги пробале  станува збор за исклучително квалитетни производи и засега уникатни на македонскиот пазар. Тоа што е нивна главна карактеристика е што се специјалитети кои се пријатели на имунолошкиот систем.

3 октомври, 2021

Д-р Ѓоргиевски: 29 Септември е Светски ден на срцето, како е поврзан стресот со срцевите заболувања

Неопходно и задолжително e на нас останатите да им сме потпора, да ги бодриме и советуваме да се обратат на лекар којшто би ја третирал или депресивната реакција или депресијата како болест.
Неопходно е  самата околина постепено, не со инсистирање, да го охрабрува пациентот да излезе од домот да прави редовни прошетки и најважно што често ние како луѓе го забораваме да седнеме и да разговараме со нив .

29 септември, 2021

Совети: Алтернативни лекувања на стресот, широко употребувани и од лекарите

ЛЕКУВАЊЕ КОНВЕНЦИОНАЛНА МЕДИЦИНА Ако симптомите се појавиле во врска со одреден настан, како што е смртен случај во семејството, лекарот може да ви препише лек против анксиозност како што е дијазапам. Овие лекови се многу ефикасни ако се примаат пократко време , но може да создадат и зависност, ако се примаат подолго време . Лекарот […]

28 септември, 2021

Препознајте симптоми на срцев удар

Долготрајна болка што предизвикува чувство на кинење, стегање или жештина во градите , болката може да се прошири на вратот, едната или двете раце и вилицата како и задишаност ,мачнина,втроглавица, треска, потење, ослабен пулс, несвестица се симтоми на срцев удар.

23 септември, 2021

Дури и најмал стрес е ризик за вашето здравје, еве како можете да се справите со него

СИМПТОМИ -Физичките симптоми може да бидат главоболка, замор, несоница, проблеми со варењето, болки во грбот или вратот, губење на апетитот или прејадување. -Психолошки симпоми може да бидат напнатост или анксиозност, лутина , потреба за осамување, песимизам, нерасположеност, зголемена нервоза, цинизам и неспособност за концентрација или вршење на работите на вообичаено ниво. ОБРАТЕТЕ СЕ НА ЛЕКАР […]

20 септември, 2021

Карфиол, здрав зеленчук – препорачан за болести на кардиоваскуларен систем, шеќер во крв и канцер

Кафиолот е полн со витамин Ц 100 грама готвен карфиол содржи 59% од препорачаната дневна доза. Поради тоа  карфиолот е идеана храна за заштита на клетките од последиците на високиот шеќер во крвата. Освен тоа добивате и манган ,уште еден важен антиоксиданс, но и низа важни фитонутриенти, како и бета каротен, керцетин и кемпферол, кои го намалуваат  оксидативниот стрес на клетките, кој што е еден од водечките фактори на ризик за развој на канцер. Испитувања покажале дека кај лицата кои јаделе големи количини на карфиол е утврден најмал ризик од развој на сите типови карцином, особено рак на белите дробови, желудник, дебело црево и ректум.

14 септември, 2021