Хемороиди – Алтернативно лекување Хомеопатија и Масажа

Објавено на 19 април, 2022 во 12:15

Хомеопатија

Постојат над  десет лекови што можат да ја намалат болката предизвикана од хемороиди.

Изборот на препаратите зависи од симптомите и главно од советот на хомеопатот.

Масажа

Оваа постапка го подобрува минувањето на материите низ цревата и така го спречува запекот кој предизвикува хемороиди.

Легнете на грб и со прстите или дланката правете долги широки движења при масирањето. Секое движење повторете го три до шест пати.

Почнете на левата страна, веднаш под ребрата и продолжете во насока на стапалата. Потоа поминете со раката преку стомакот од десно на лево , веднаш под градниот кош. На крајот движете ги прстите кон стапалата и повлекувајте ја раката на десната страна од карлицата до ребрата.

Божана Ќулавкова 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.