Барем тројца тинејџери од ова видео не починале од вакцина против ковид-19

Објавено на 4 февруари, 2022 во 08:17

Во видеоматеријалот прикажан во постот, како и во самата објава, се тврди дека повеќе млади починале по примена вакцина притив ковид-19. За тројца од младите луѓе прикажани на видеото е утврдено дека вакцината не била причинител на смртта, туку тоа биле други состојби, коморбидитети или околности

Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, а кој се однесува на видеоматеријал од протест кој неодамна се одржа во Сан Диего, Калифорнија.

Во рамките на постот има видео од настан во Калифорнија, што се одржал на 8 јануари 2022 година  како конзервативен протест против задолжителна вакцинација „Фридам Ривајвал“.

Во видеоматеријалот прикажан во постот се гледа жена која зборува на португалски јазик, се движи во тревникот каде што се одвива протестниот собир и покажува поставени фотографии од млади луѓе, за кои недокажано тврди дека починале како последица на вакцината. Младите лица се со фотографии, име, возраст и датум на смртта, како и наводната вакцина која ги „убила“.

Во самиот пост, пак, се тврди:

Млади, жртви од вакцини. Зарем оваа глетка не е трогателна, да се стопира оваа вакцинална психоза. Ова не го гледате на телевизија и не го слушате на пресови од платениците на злото. Тие ве водат во темнината на стравот и сатанизмот, да ги жртвувате своите деца и внуци! 

Но, ова видео на кое е презентиран настан организиран во чест на наводните жртви од вакцините против ковид-19 низ целиот свет, не прикажува лица за кои е докажано дека починале како последица на вакцината!

Повеќе странски портали за проверка на факти, се осврнуваат на еден конкретен случај, односно на едно од децата кое се појавува во видеото и е претставено како да починало од вакцина. Станува збор за тринаесетгодишниот Бразилец, Вевертон Силва (на 1 минута и 47 секунда од видеото).

Националната агенција за надзор на здравјето АНВИСА соопштила дека смртта на Бразилецот не е поврзана со вакцинацијата од производителот „Фајзер“. Сепак неговата фотографија се најде на протестот во Сан Диего, а беше злоупотребена во антивакцинална кампања за да се промовираат наводните смртни последици од вакцините против ковид-19 врз младите. Смртта на намалку уште две млади лица кои се споменуваат во видеото како жртви, исто така, не е поврзана со вакцинацијата.

Тринаесетгодишниот Силва починал на 8 октомври 2021 година 45 дена по земањето на првата доза од вакцината на „Фајзер“. Секторот за здравство на општината Вале до Анари соопшти дека сите информации се проследени до лекарска комисија формирана од Министерството за здравство и АНВИСА. Според АНВИСА, случајот со младото момче е истражен и заклучено е дека нема причинско последична врска меѓу вакцинацијата и смртта. Според анализата на агенцијата, други фактори придонеле за смртта на тинејџерот. Во истрагата на АНВИСА смртта беше класифицирана како онаква којашто не е во временска врска со имунизацијата, што значи дека таа ,,произлегува од претходни или појавни состојби предизвикани од други фактори, а не од вакцината”. Такви примери се употреба на други лекови, заболувања итн. Агенцијата потврдила дека младиот бразилец кој почина на 8 октомври имал срцев удар и респираторна инсуфициенција, а според мајката на момчето, имало семејна историја на смртни случаи кои се случиле во слични околности.

Во видеото се појавуваат и фотографии од други лица и кога ќе се пребараат на интернет, водат до веб- страници против вакцинацијата, а во владините агенции нема воопшто информации дека смртта била предизвикана од вакцината. Оттаму, не е возможно да се докаже врската меѓу смртта и вакцината во овие случаи.

Во Бразил, според Министерството за здравство нема смртни случаи предизвикани од вакцините против ковид-19 во возрасната категорија меѓу 12 и 18 години.

Друго лице од видеото кое се појавува во постот што го рецензираме, е младиот Давиде Бистот кој имал 18 години и починал во јули 2021 година во Венето Италија. Тој бил син на италијански одбојкар,  во италијанските медиуми неговата смрт беше објавена без никакво споменување на хипотезата дека смртта се должи на вакцинацијата.

Друга Италијанка чие име се појавува во видеото како наводна жртва на вакцината е Мајда Ел Азрак, на возраст од 14 години која втората доза „Фајзер“ ја примила на 17 август 2021 година. Според информациите од медиумите,  на младата девојка наредниот ден ѝ се слошило, а на 19 август отишла на преглед во болница во градот Трикасе. На прегледот е утврдено присуство на тумор, подоцна  девојчето паднало на кома и починало на 20 август. Случајот бил затворен од јавното обвинителство на 21 декември откако обдукцијата не утврдила врска меѓу смртта и вакцинацијата.

Поради сите горенаведени факти, оценуваме дека  барем три од лицата кои се појавуваат во видеото што го рецензираме, не починале како последица на вакцината. За тројца од младите луѓе прикажани на видеото е утврдено дека вакцината не била причинител на смртта, туку тоа биле други состојби, коморбидитети или околности.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด