Не е точно дека вакцината на Фајзер нема трајно одобрение за употреба

Објавено на 14 февруари, 2022 во 15:23

Вакцината на Фајзер од август 2021 година е целосно одобрена за користење. Таа стана првата вакцина во светот која доби целосна дозвола за употреба од aмериканската Aгенција за храна и лекови (ФДА). Комесарот на ФДА, Џенет Вудкок, рече дека јавноста може да биде сигурна дека вакцината ги исполнува највисоките стандарди на безбедност, ефикасност и високи стандарди во начинот на производство

Во објава на социјалната мрежа Фејсбук се тврди дека вакцината на „Фајзер“ не е тестирана и нема одобрение за употреба од американската Агенција за храна и лекови (ФДА), туку дека истата се користи само под ознака за „итна употреба“. Ова е целосна дезинформација.

Во објавата на Фејсбук пишува:

Една година потоа. Директно од ФАЈЗЕР, инфо за пелцот. (United States © 2022 Pfizer Inc. All rights reserved).

1- Шмајзер вакцината сеуште е во употреба под дозволата за ИТНА употреба.
2- Шмајзер вакцината сеуште НЕ Е ЛИЦЕНЦИРАНА И ОДОБРЕНА од државната агенција ФДА.
3- Шмајзер вакцината е наменета за лица од 16годишна возраст и постари.

– Ова значит дека, вакцинацината НЕ Е ТЕСТИРАНА ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ЕФИКАСНОСТ и затоа нема лиценца и одобрение за употреба туку се користи под притекстот на ИТНОСТ и само до периодот на ИТНОСТА. Значи лимитиран период.
– Тоа подразбират дека вакцинирањето е НА ВАША ОДГОВОРНОСТ.

Наспроти тврдењата на авторот на постот, кои се невистинити, вакцината на „Фајзер“ од август 2021 година е целосно одобрена за користење.

Впрoчем, вакцината на Фајзер стана првата вакцина во светот, која доби целосна дозвола за употреба од Американската агенција за храна и лекови.

Комесарот на Американската агенција за храна и лекови, Џенет Вудкок, рече дека јавноста може да биде сигурна дека вакцината ги исполнува највисоките стандарди на безбедност, ефикасност и високи стандарди во начинот на производство.

Вакцината на Фајзер е целосно одобрена за користење кај лица постари од 16 години. Американската агенција за храна и лекови во својот извештај за трајното одобрение што го доби Фајзер, вклучи податоци од испитувања врз 44 илјади луѓе. Според овој извештај, вакцината наречена „комирнати“ има 91 отсто ефикасност во превенција на ковид-19.

Американската агенција на почетокот ѝ даде на Фајзер привремена дозвола, што претставува одобрение во кое што ФДА утврди дека бенефитите од вакцината ги надминуваат потенцијалните ризици во услови на пандемија. Потоа, беше донесено и трајното одобрение.

Дозволата за итна употреба беше издадена врз основа на клинички тестирања, кои покажаа дека вакцината е 94 проценти ефикасна кај повозрасните од 56 години, 95 проценти ефикасна кај луѓето со барем еден коморбидитет, кој ги прави поподложни да развијат тешка клиничка слика од ковид-19 и 96 проценти ефикасна кај лица со висока телесна тежина, состојба што прави да се поподложни на последиците од ковид-19. Документот со овие податоци може да се види на следниот линк.

На официјалната страница на ФДА пишува дека вакцината продолжува да биде достапна под одобрение за итна употреба (EUA) и за лица на возраст од 12 до 15 години и за администрација на трета доза кај одредени имунокомпромитирани лица.

Одобрувањето на оваа вакцина од страна на FDA е пресвртница, бидејќи продолжуваме да се бориме со пандемијата COVID-19. Иако оваа и другите вакцини ги исполнија ригорозните, научни стандарди на FDA за овластување за итна употреба, како прва вакцина против COVID-19 одобрена од FDA, јавноста може да биде многу уверена дека оваа вакцина ги исполнува високите стандарди за безбедност, ефективност и квалитет на производството. ФДА бара одобрен производ. Иако милиони луѓе веќе безбедно примиле вакцини против Ковид-19, ние признаваме дека за некои, одобрувањето од ФДА за вакцина сега може да влее дополнителна доверба за да добијат вакцинирани. Денешната пресвртница не става чекор поблиску до промена на текот на оваа пандемија во САД, рече вршителот на должност комесарка на ФДА, д-р Џенет Вудкок.

Во вториот дел од постот авторот на објавата на Фејсбук исто така изнесува дезинформации.

– Вакцината е наменета за лица САМО од 16годишна возраст и постари.
– Тогаш зошто вакцини за децата од 5 до 12 години, а скоро почнаа и за деца помали од 5 години? Колку информации се потребни за будење и заштита на децата?

Впрочем и во линкот од Фајзер, кој го споделува авторот, јасно стои дека ФДА ја одобри вакцината и за апликација кај деца.

„COMIRNATY“(вакцина за СОВИД-19, mRNA) одобрена од FDA и вакцина Pfizer-BioNTech COVID-19 овластена за овластување за итна употреба (EUA) за поединци на возраст од 12 години и постари, кога се аплицира според соодветните упатства за употреба. Одобрена е како серија од две дози за превенција на ковид-19 кај лица на возраст од 16 години и постари. Има одобрение за примарна серија од две дози за лица на возраст од 12 до 15 години и трета примарна сериска доза за лица на возраст од 12 години и постари лица со имунокомпромитирачки состојби. Се применува и како единечна бустер доза за лица на возраст од 18 години и постари кои имаат завршена примарна вакцинација со друга овластена или одобрена вакцина за ковид19стои на официјалната страница на Фајзер.

И Европската агенција за лекови (ЕМА) ја одобри употребата на вакцините на Фајзер и на Модерна и за деца на возраст од 12-15 и 12-17 години. Вакцината на Модерна против ковид-19 е втора вакцина која е одобрена за деца на возраст од 12 до 17 години.

Вакцината против ковид-19 на германската Бионтек и на неговиот американски партнер Фајзер во иднина може да се применува и кај старосната група од 12 до 15 години, откако Американската агенција за лекови, ФДА, ја издаде потребната дозвола.

 Ова претставува значаен чекор во борбата против пандемијата. Овој чекор овозможува заштита на помладото население, што нѐ води сѐ поблиску кон чувството на враќање кон нормалност и крај на пандемијата. Родителите можат да бидат сигурни во строгата и темелна проверка на сите расположливи податоци извршени од ФДА пред издавањето на дозволата за вакцината, истакна директорката Џенет Вудкок.

На официјалната страница на ЕМА (Европска агенција за лекови) може да се види дека одобрение за употреба имаат вакцините на Фајзер, АстраЗенека, Модерна и Џонсон, што е доволен доказ дека вакцините се во согласност со стандардите на ЕУ за безбедност, ефикасност и квалитет, дека се произведени во одобрени, сертифицирани објекти и фабрики, според сите фармацевтски и научни стандарди.

Поради сите горенаведени факти, овој пост го оценуваме како дезинформација.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด