Вистината за дрогите

Објавено на 13 октомври, 2012 во 21:10

Вистината за дрогите беше презентирана пред кавадаречките гимназијалци.Тие беа информирани за нејзиното штетно влијание  врз умот и целото тело.

Предавач беше претседателот на Здружението “Центар за едукација, превенција и рехабилитација на зависности од дрога и алкохол Нарконон Балкан“, Борче Мирчевски. Гимназијалците  потпишаа одлука  дека никогаш нема да земаат дрога.

Кампањата ја подржа и локалната самоуправа, а целта е да се намали бројот на нарко зависници во Кавадарци.

“Кога овие деца ќе знаат повеќе за дрогата како отров ќе имаат разум, мотиви и сили да не потклекнат на животните искушенија и да го продолжат животот напред“рече директорката на гимназијата “Добри Даскалов“, Невенка Поп Ангелова.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.