(ФОТО) Кавадарци во новогодишен амбиент!

Објавено на 23 декември, 2012 во 08:20

Градот веќе е подготвен за дочекот на новата година.

Десет метарска светлечка елка и пет метарска новогодишна, накитена со лампиони  пред општинската зграда, се само дел од новогодишниот амбиент во градот на грозјето, виното, никелот, металната и автомобилската индустрија, Кавадарци.

Покрај новогодишните светлечки украси од минатите години, општината за нови светлечки ефекти годинава инвестираше 500.000 денари со што се обезбеди интресна илуминација на плоштадот, околните дрва,и фасадите на зградите околу плоштадот.

Со светлечки украси во форма на елки, ѕвезди, мразулки и снегулки се украсени столбовите од уличното осветлување и тоа на централните улици, а на делот од ул „Илинденска“ во БИД зоната  засветлеа посебно дизајнирани украси со стилизирани симболи на тиквешкото поднебје.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.