Користи зимска опрема- превентивна активност на СВР Велес

Објавено на 13 јануари, 2023 во 10:17

Полициски службеници од Отсек за превенција при СВР Велес заедно со полициски службеници од Полициско одделение за безбедност на патниот сообраќај Велес на автопатот А1, вчера, реализираа превентивна активност во рамки на кампањата „Користи зимска опрема“.

– Полициските службеници им укажуваа на возачите за важноста и секако за законската обврска за задолжително поседување и носење на зимска опрема за возилата, а во интерес на нивната безбедност, како и на безбедноста на другите учесници во сообраќајот, соопштија од МВР.

Истовремено на возачите им беа делени едукативни печатени материјали обезбедени во соработка со Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. 

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.