Почина маж од Ковид-19 во ЈЗУ Општа болница Велес

Објавено на 14 декември, 2021 во 12:27

Починатиот е на педесет и седум годишна возраст од Св. Николе, со ковид пневмонија, хипертензија и бубрежна слабост.

Во моментов на болничко лекување во велешка болница се 32 пациенти од кои 22 се потврдени позитивни, четворица се сомнителни и четворица се со негативе тест но задржани на болничко лекување. Во изминатите 24 часа примени се четворица нови пациенти.

-Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 25 и на Интерно Б одделение седум, соопшти портпаролката на ЈЗУ Општа болница Велес, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На кислородна поддршка се 20 ковид пациенти.

Во изминатото деноноќие од болничко лекување испишани се четворица пациенти како оздравени.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.