Едукација за независнот!

Објавено на 23 декември, 2012 во 14:02

Дваесетина млади момчиња и девојки на возраст од 18 до 33 години од Росоман добија  можност да бидат независни.

Тие иако доаѓаат од рурална средина ќе можат да го кажат своето размислување и нивниот глас да биде слушнат од  политичарите  или обичните граѓани. Стануваат лобисти за идеите што ги имаат како млади луѓе, сега едуцирани како нив најдобро да ги презентираат во локалната заедница во која живеат.

 

Беа беа вклучени во проектот “Гласот на младите рурални момчиња и девојчиња“ подржан од Канцеларијата на комесарот за човекови права при Обединетите Нации и УНДП.

Проектот се реализира од Националниот совет за родова рамноправност, а целта е напредок на младите во општествениот живот на заедницата.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.