Пожолте светиниколската река

Објавено на 18 септември, 2020 во 08:12

svetinikolskatarekapozolte fin

18.09.2020

Жолта течност течеше вчера вечер во коритото на реката што минува низ центарот на градот. Пријава стигна до општината чии инспектори излегоа на терен. Тие извршија надзор и подготвија записник.

-Според извештајот од службите се работи за моментално истекување на непозната жолта течност од канализационата мрежа . Во моментот речното корито е чисто. Инспекциските служби денеска дополнително ќе го утврдуваат можното потекло на испуштената течност во речното корито и ќе бидат превземени санкции против сторителите на загадувањето, рече градоначалникот на Свети Николе Сашо Велковски.

Градоначалникот апелираше совесните граѓани да пријавуваат загадување на животната средина и побара поголема грижа од сите за чиста и здрава животна средина./У.Ј

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.