Од Ковд-19 почна жена од Градско во велешка болница

Објавено на 28 февруари, 2021 во 15:20

bolnicanfektivnoterasa fin

28.02.2021

Почината пациенткa е на 73 годишна возраст, од Градско, примена како ковид позитивна и три дена лекувана на Инфективно одделение во Општа болнца Велес.

Денеска во болницата вкупно хоспитализирани се 33, од кои 23 се потврдено позитивни,еден сомнителен и девет пациенти со негативен брис но задржани на болничко лекување.

На кислородна поддршка се 8 пациенти.

На Инфективно одделене се лекуваат 26 на Интерно седум ковд болни.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.